Denizli 13°C
17 Şubat 2020 - Pazartesi

SANAT EĞİTİMİ TİCARET İÇİN YAPILMAMALI

2019-10-17 08:46:04 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
SANAT EĞİTİMİ TİCARET İÇİN YAPILMAMALI

Tutkum sergisini sanat severlerle buluşturan Emekli İngilizce Öğretmeni Gonca Urgancı, sanat eğitimi'nin ticaret amaçlı yapılmamasına dikkat çekti. Sanat eğitimi'nin toplum yararına yapılması gerektiğini belirten Urgancı, “Sanat eğitimini toplum yararına kullanmak zorundayız. Toplumun kalkınması ve ilerlemesi için bu çok önemli dedi.

Emekli İngilizce Öğretmeni Gonca Urgancı, ‘Tutkum’ adını verdiği kişisel sergisini, geçtiğimiz pazar günü Denizli Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu'nda açtı. Serginin açılışını; Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan yaptı. Denizlili vatandaşlar tarafından sergiye büyük ilgi gösterildi. Sergide satışa sunulan birçok çalışma anında satıldı. Denizli halkının sanata ve sanatçıya verdiği değerden dolayı büyük gurur duyduğunu ifade eden Emeli İngilizce Öğretmeni Gonca Urgancı, “ 25 yıldır İngilizce öğretmenliği yaptım. Ancak sadece öğretmenlikle sınırlamadım kendimi, hep hobi olarak bir takım kurslara gittim. Amacım hep öğrenmekti. Gittiğim kurslarda işi öğrendikten sonra sertifikaya bile ihtiyaç duymadan kursu bırakıp hemen çalışmalara geçtim.Bu sergideki bütün çalışmaları 5 yılda bitirdim. Elime geçen ne varsa anahtar, kozalak, saylangoz kabukları vb. en küçük bir parçayı dahi çöpe atmadan, bu çalışmalarda değerlendirdim. Yapmış olduğum eserlerimin bu kadar kısa sürede beğenilerek satılması beni çok gururlandırdı. Denizli halkının sanata verdiği öneme takdir ediyorum.” dedi.

“CEZAEVLERİNDE BU EĞİTİMİ VERMEYİ ÇOK İSTERDİM

El sanatları alanında eğitim vermesi için birçok teklifi geri çeviren Urgancı “ Ben bunu ticarete dökecek olsaydım, bu çalışmaları evimde yapmazdım. Kendi atölyemi açar orada yapıp yüksek ücretlerle kurslar verirdim. Ama ben böyle güzel bir sanatı, ticari amaçla öğretilmesini doğru bulmuyorum. Bundan dolayı halk eğitimlerin tekliflerini geri çevirdim. Bu sergiyi açtığımda Servergazi Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezinden el sanatları eğitimi vermem için bana teklif gelmişti. Hemen anında kabul ettim. Ben imkânı olmayan ancak bu işi zevkle yapabilecek kişileri bu sanata kazandırmak istiyorum. Bu bence ticaret yapmaktan daha önemli, özellikle kadın cezaevlerinde bu eğitimi vermem için bana teklif gelse koşa koşa giderim. Bunun içinde asla ücret almam. Çünkü o insanların bu gibi sanatlarla uğraşmasını sağlayarak topluma geri kazandırmamız gerekir. Geri kalan ömrümü bunun için mücadele etmek istiyorum.” dedi.

Oğuzhan Yelgen-Özel Haber

SANAT EĞİTİMİ TİCARET İÇİN YAPILMAMALI

SANAT EĞİTİMİ TİCARET İÇİN YAPILMAMALI

SANAT EĞİTİMİ TİCARET İÇİN YAPILMAMALI

SANAT EĞİTİMİ TİCARET İÇİN YAPILMAMALI

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web