Denizli 28°C
17 Temmuz 2019 - Çarşamba

PAZARDAN GİYİNİN!

2019-02-08 14:43:17 |
Gökhan Karaıslı
PAZARDAN GİYİNİN!

Yaşanan ekonomik sıkıntılarla birlikte geçim derdine düşen vatandaş bütçesini denge de tutabilmek adına mağaza yerine pazarlardan giyinmeye başladı. Birçok ünlü giyim firmasına ait kazak, pantolon, gömlek gibi ürünlerin etiketleri alındıktan sonra tezgâhlarda yarı fiyatına satılması vatandaşı ekonomik açıdan mağazalardan ziyade pazarlara yöneltti.

Gün geçtikçe daralan ekonomide bütçesini düşünen vatandaş, giyim mağazaları yerine pazardan giyinmeye başladı. Tekstilin kalbi olan Denizli’de de artan hazır giyim firmaları yerli üretimi bitirirken, elinde kalanı eritmeyen bu firmalar satamadıkları ürünleri etiketlerini keserek kilo usulü ihaleye çıkarmaya başladı. Mağazada 70-80 liraya satın alan vatandaş pazarda etiketi kesilmiş aynı ürünü yarı fiyatına almaya başlayınca yönü pazara yöneltti.

Gelir düzeyi düştükçe pazarcılık kültürüne geri dönmenin bir gereklilik olduğunu söyleyen Denizli Terziler Tuhafiyeciler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Odası Başkanı Atalay Coza, “Alım düştükçe insanlar alternatif aramaya başladı. Mağazadaki bir iş yeri sahibi kirası, elektriği, doğalgazı, stopajı, maaşı, sigortası derken bunu ister istemez fiyatlara yansıtacak. Fakat pazarda 5 liraya 10 liraya satılan mallar genellikle işini kaybetmek üzere olan insanların ya da işini kaybetmek üzere olan insanların ellerinden kilo ya da adet bazında pazarda dökmektir. Maliyeti var mı yok. Sadede yer parası veriyor işte yanında bir tane adam, diğer masraflar yok. O yüzden pazarlar uygun. Vatandaş pazar kültürüne bu yüzden dönmek zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET YERLİ ÜRETİCİ TEŞVİK ETMELİ

“Ekonominin toparlanması için ciddi anlamda hükümetin destek vermesi gerekiyor. Esnaf Kefalet vasıtasıyla esnafa can suyu olarak 200 bin liraya kadar kredi veriyor. Bunu alabilen esnaf arkadaşlarımız olduğu kadar alamayanlarda oldu. işi sıkıntıya düşmüş esnaf arkadaşlarımız var. İpoteği var kefili var fakat çizgi yediği için kredi alamıyor. Dolayısıyla toparlanmak isteyen esnafta toparlanamıyor. İki ayda 60 esnaf kepenk kapandı. Pazar tezgahlarında satılan sadece hazır giyim firmalarına ait ve dolayısıyla yerli üreticinin ürününden bahsetmek yanlış olur.”

PAZARCI KARDA DEĞİL ASLINDA

Pazarda satılan ürünlerin ucuz olduğu için pazarcı esnafının daha fazla kazanıyor algısına tepki gösteren Başkan Coza, “Pazarcı esnafı zengin insan değildir. Büyük firmaların satılamayan ürünlerini gider ihale yoluyla kilo ya da adet usulü alır ve bunları pazara getirir satar. 5’e alır 7,5’e satar bu da adama kar falan getirmez. Al saat mantığı yeterli değil. Üretmiyoruz biz üretip satsak ortaya kaliteli ürün çıkacak. Hazır giyim, konfeksiyon bu kadar çok olunca üretim mantığının itibarı kalmıyor. Dolayısıyla mesleklere olan saygı ve ilgi azalıyor. Pazarcı sadece karnını doyurmaya çalışıyor. Vatandaşta sadece ihtiyacını karşılamak için alışveriş yapıyor. Ne yapsın elde yok avuçta yok” dedi.

PAZAR ESNAFINI BİTİRDİLER

Sıcak soğuk demeden pazarlarda esnaflık yapan vatandaşlar spot mağazaların kiralarının ve vergilerinin yüksek olmasından dert yanıyor. Bir esnafı 300 metrekarelik dükkana 10 bin TL kira ödediklerini ifade ederken fiyatların AVM’lerle üç aşağı beş yukarı aynı olmasını ise şöyle değerlendirerek, “Firmalar, AVM mağazalarına teşhir ürünü olarak bedavaya mal veriyor. Mağaza bedava aldığı ürünü gerçek fiyatından ucuza satıyor. Ya da firma stand kirası veriyor. Mağaza böylece daha ucuz satabiliyor. Biz yapamıyoruz. Mağaza ve AVM’lerden farklı olarak bazı spotçular nakitte yüzde 30 indirim yapıyor” dedi.

ZARARINA SATIŞ YAPIYORUZ

Çocuk kıyafetleri satan bir başka tezgâhta ise küçük çocuklar için bluz ve kazaklar 5 ila 10 TL’ye değişirken, tezgâh sahibi içine düştüğü durumdan dert yanarak, “20 yıldır bu işi yapıyorum. Son yıllarda kâr marjımız çok düştü. Tekstilde kâr oranı yüzde 100’dür. Ama şu anda yüzde 10 kâr payı ile iş yapıyoruz. Bazen zararına satış yapıyoruz. Bu çocuk kazağını 5 TL’ye alıyorum; 7.5’a satıyorum. Aynı ürünü satan mağazalar var; 5 liraya aldığı şeyi en kötü 25 TL’ye satıyor” diye konuştu. Yasemin ORHAN-ÖZEL HABER

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web