Denizli 27°C
20 Ekim 2019 - Pazar

PAÜ ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI

2019-07-12 09:31:32 |
Gökhan Karaıslı
PAÜ ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI

Pamukkale Üniversitesi öğrencileri, finalleri 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde, Türkiye’nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde, Yaşam Bilimleri’nden Robotiğe farklı alanlarda farklı araştırma projeleriyle, PAÜ’de üretilen bilgi ve birikimi toplumla buluşturacak.

İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleştirilecek olan, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ve önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenenTeknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne bu yıl üyeleri PAÜ Mühendislik ve Teknoloji Fakültelerinde eğitim gören genç mühendis adaylarından oluşan takımlar, danışmanları öncülüğünde katılarak final yarışmalarına katılmaya hak kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen ve Milli Teknoloji Hamlesi sloganı ile yola çıkan Teknofest’te Ön Tasarım Raporu (ÖTR) ve Kritik Tasarım Raporu (KTR) aşamalarını başarıyla geçen takımlardan; Safinaz Yollarda Takımı, İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması-Sağlık kategorisinde Altor projesiyle, Yukotek Takımı, İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması-Sağlık kategorisinde, KAFO (KneeAnkleFootOrthosis-Diz, ayak bileği, ayak ortezi, uzun yürüme cihazı) projesiyle, Hazar Takımı, Roket Yarışması,Yüksek İrtifa Kategorisi Hiera 3000 adlı projesiyle finalde yarışmaya hak kazanırken, Algan Teknoloji Takımı, Savaşan İHA Yarışması, Sabit Kanat Kategorisinde, Kritik Tasarım Raporu (KTR) kabul edildiği takdirde finalde  Pamukkale Üniversitesini temsil edecek.

Finaller öncesi takımlar çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ederken, takım kaptanları araştırma projelerinin detayları hakkında bilgiler verdi.

FUNDA ÇAKMAK: Safinaz Yollarda Takım Kaptanı-PAÜ Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği YL. Öğrencisi

“Üyeleri Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan takımımızla, Uluslararası Teknofest yarışmasında finale kaldık. Teknoloji Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Arzum Işıtandanışmanlığındaki takımımızın, medikal-sağlık  biriminde  Yasemin Demirel yer alırken, mekanik-imalat biriminde ise Öğr. Gör. RamazanÇağrıKutlubay görev alıyor.

Ortezler; mevcudiyetini korumakla beraber fonksiyon kaybı nedeniyle işlevini tam olarak yerine getiremeyen bir uzvun dışarıdan desteklenmesi amacıyla kullanılan yardımcı ortopedik araçlardır. Yapılan araştırmalar sonucunda HKAFO (hip, kneeanklefootorthosis-kalça, diz, ayak bileği ve ayak ortezi) ortezinin çok fazla kullanılan bir aparat olduğunu, ancak bunun çocukların kullanımında çeşitli problemler ortaya çıkardığı tespit edilmiştir. Problemlerin en önemlisinin HKAFO ortezi koltuk değneği, yürüteç gibidestekleklerle kullanılıyor olması olup, bu doğrultuda,  bireyin daha rahat adım atması için bir dizayn geliştirdik.HKAFO  ortezinin geliştirilmesi ile Spinalkord yaralanması, Spinabifida, Meningomyelosel, Serebralpalsy, Müskülerdistrofi ve Multipl skleroz hastalığına sahip çocukların daha rahat hareket etmesi , kasların geliştirilmesi , kullanımının rahatlatılması ve daha kullanışlı hale getirmek en büyük amacımız.Projenin gerçekleşmesi halinde  daha ergonomik, teknolojik ve yerli bir ortez üretilecektir. Bunlara ilave olarak, geliştirilecek sistem ile, birey-ortez uyum süresi kısaltılacaktır.

Üretim ve tasarım sürecinde maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen başta Rektörümüz Prof.Dr. Hüseyin Bağolmak üzere Pamukkale Üniversitesi yönetimine, Teknoloji Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Ali Aydın’a ve Teknokent çalışanlarına teşekürlerimizi sunarız.”

CEMİL KOBAK: Yukotek Takım Kaptanı-PAÜ Teknoloji Fak. Otomotiv Mühendisliği YL. Öğrencisi

“Yukotek takımı olarak,KAFO-KneeAnkleFootOrthosis  (Diz, ayak bileği, ayak ortezi, uzun yürüme cihazı) üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Teknoloji Fakültesi İmalat Mühendisliği Bölümünden  Yusuf Abdulkadir Ali ile birlikte çalışıyoruz. Modelleme ve Üretim Danışmanlığımızı Teknoloji Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Arzum Işıtan yaparken, FTR Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Emre Başkan Sağlık ve Uygulama danışmanlığımızı üstlendi.

Lisans tezim olan "Engelliler İçin Geliştirilmiş Aktif-Pasif Egzersiz Bisikleti" projesi üzerinde çalışırken ülkemizde medikal alandaki eksikliği gözlemledim. Bu doğrultuda takım arkadaşımla birlikte, medikal cihaz araştırmaları yaptık. İlk ortez fikri, yeğenimin doğuştan pes ekinovarus(çarpık ayak) rahatsızlığı olması ve fizik tedavi yöntemlerinde ortez kullanılmasıyla oluştu.Çarpık ayak rahatsızlığı, bireylerin alt ekstremite(uzuv) bölgesinde oluşan deformiteler, eklem ve kas dengesizliği, ağrıların oluşması ve en önemlisi bireyde fonksiyon kaybını oluşturuyor. Ortez tedavisi sadece çarpık ayak rahatsızlığında değil, çocuk felci, serabralpalsi, kısmi felç durumu gibi rahatsızlıkları yaşayan bireylerde fonksiyonel olarak iyileşme de süreçlerinde kullanılıyor. T.C. Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2016 verilerine göre yürümede zorluk yaşayanlar, ülkemizin nüfusunun %3,3’ne yani yaklaşık 3 milyon kişiye takabül ederken, her yıl 250 bin kişi felç ve inme rahatsızlıkları yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütünün araştırmasına göre ise her bin doğumdan 2’sinde pes ekinovarus(çarpık ayak) rahatsızlığı gerçekleştiği belirtiliyor.

 

PAÜ ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI

PAÜ ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web