Denizli 30°C
25 Eylül 2020 - Cuma

PAÜ’deki atama tepki çekti

2020-08-08 07:21:37 |
Kubilay Yalçın GERBOĞA
PAÜ’deki atama tepki çekti

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın adrese teslim atama ile eşi Derya Bağ’ı üniversiteye almaya çalıştığı iddiaları tüm Denizli’de yankı buldu. İYİ Parti İl Başkanı Raziye Akışık da konuyla ilgili açıklama yaparak “Liyakat esasına göre değil, hısımlık esasını göre hareket ederek eşine yapmış olduğu kayırma ve yenilen kul hakkı kamu vicdanında kabul edilemez” dedi.

Pamukkale Üniversitesi Rekötürü Prof. Dr. Hüseyin Bağ 2017 Yılında, eşi Derya Bağ’ı Millî Eğitim Bakanlığı öğretmen kadrosundan, Üniversitenin Enstitü Sekreteri kadrosuna atama yoluyla geçiş yaptırdığı kamuoyunun gündemine düşmesiyle Türkiye genelinde büyük bir infial oluştu. Dönemin Milli Eğitim Bakanı olaya müdahil olmuş ve YÖK Başkanlığı eli ile bu atama iptal edilerek, Rektör Hüseyin Bağ’ın eşi Öğretmen Derya Bağ istifa etmek zorunda kalmıştı. Kısa zaman sonra Rektör Hüseyin Bağ, eşini yeniden kuruma aldırmış ve memur kadrosunda Üniversitede imtiyazlı göreve başlamıştı.

Türkiye’nin gündemine oturan bu gelişmelerin ardından geçtiğimiz günlerde yine bir skandal ile Pamukkale Üniversitesi’nin adı duyuldu. İddiaya göre üniversite kadrosunda çalışmak üzere açılan ilanda Rektör Bağ’ın eşi tanımlanarak, adrese teslim kadro açıldı.

İYİ Parti İl Başkanı Raziye Akışık konuyu değerlendirerek “Bugün öğreniyoruz ki, Rektör Bağ eşi için uygun zamanı da yoklayarak ve de tamamen eşinin pozisyonunu tanımlayan şartlar koymak suretiyle yani adrese teslim akademik bir kadro ilanıyla vererek hepimizin vergileriyle varlığını sürdüren bu güzide kurumumuza eşini tekrar atamaya çalışmaktadır.

“Güzide kurumumuzun üzerinde kara bir bulut gibi çökmektedir”

Rektör BAĞ göreve geldiği günden bugüne, Pamukkale Üniversitesi ülke gündemine akademik başarıları, bilimsel çalışma ve aktiviteleri ve şehre ve ülkemize olan katkıları ile değil, sürekli olarak Rektör Bağ’ın içerisinde bulunduğu yönetim skandalları ile gelmekte ve bitmez tükenmez bu skandallar güzide kurumumuzun üzerinde kara bir bulut gibi çökmektedir” dedi.

“Kul hakkı yemekten çekinmediğini de bize göstermiştir”

İl Başkanı Akışık açıklamasının devamında “Rektör Bağ’ın bu davranışı Kamu kurumlarında var olan nepotizmin ne boyutlara geldiğini, kanun tanımazlığın, ben yaptım oldu anlayışının en hoyrat örneği olarak önümüze sermiş kul hakkı yemekten çekinmediğini de bize göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Halil GÖREL

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web