Denizli 28°C
23 Nisan 2018 - Pazartesi

ORGANLARI BAŞKA BEDENLERDE CAN BULACAK...

2017-05-19 14:28:07 |
Haber Merkezi
ORGANLARI BAŞKA BEDENLERDE CAN BULACAK...

Denizli'de iki gün önce meydana gelen trafik kazasında ağır yaralanan 15 yaşında ki İsmail Çakır'ın organları ailesi tarafından bağışlandı. Çakır'ın Denizli Devlet Hastanesi'nde alınan iki böbreği ve karaciğeri organ bekleyen hastalara gönderildi.

 

17 Mayıs günü 15 yaşındaki İsmail Çakır'ın kullandığı motosiklet Denizli’nin Pamukkale ilçesinde kontrolden çıkarak önce refüje ardından ağaca çarparak durabildi. Kazada ağır yaralanan Çakır, Denizli Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak yoğun bakıma alındı.

 İsmail Çakır'ın, kazadan bir gün sonra tedavi gördüğü Denizli Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşti. Beyin ölümü gerçekleşen Çakır'ın organları, ailesi tarafından bağışlanarak karaciğeri 9 Eylül Üniversitesi'ne, bir böbreği Akdeniz Üniversitesi'ne diğer böbreği de Ankara Numune Hastanesi'nde organ bekleyen hastalara gönderildi.

 Türkiye’de binlerce hastanın organ bağışı beklediğini belirten Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterimiz Uz. Dr. Berna Öztürk, “Organ bağışı, beyin ölümü gerçekleşen kişilerden alınan organlarla mümkün. Sağlığına kavuşabilmek için organ bekleyen binlerce hasta var. Bu nedenle herkesi, öncelikle bu konuda duyarlı olmaya ve yaşarken organ bağışı ile ilgili fikirlerini aileleriyle paylaşmaya davet ediyorum. İnsanların beyin ölümü gerçekleştikten sonra aile görüşmesi esnasındaki en büyük sıkıntıları, ’Acaba yaşarken ister miydi?’ sorusuna cevap aramak oluyor. Birçoğu bu yüzden organ bağışını kabul etmeyebiliyor. Ama herkes zamanında organ bağışında bulunursa ve bu kararlarını aileleri ile paylaşırsa bu ikilem çok yaşanmıyor. 15 yaşındaki İsmail Çakır da Denizli Devlet Hastanemizdeki yaşam mücadelesinden sonra ne yazık ki aramızdan ayrıldı. Fakat ailesi üzüntülerini bir kenara bırakıp organ bağışında bulunarak başka ailelere umut oldular. Çakır, ailesine bu örnek davranışlarından dolayı şükranlarımı sunuyorum ve kederli aileye baş sağlığı diliyorum” dedi.


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web