Denizli 19°C
30 Mart 2020 - Pazartesi

Okullar 30 Nisan’a kadar tatil

2020-03-26 07:57:27 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
Okullar 30 Nisan’a kadar tatil

Sağlık Bakanı Koca ve Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptıkları basın açıklamasında ilkokul, ortaokul ve liselerin 30 Nisan’a kadar tatil edildiğini duyurdu. Koca ayrıca, Koronavirüs’le ilgili verilerin anlık olarak paylaşılacağını ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameraların karşısına geçti. Toplantıda alınan kararları açıklayan ikili, yöneltilen sorular üzerine de bir takım açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanı Selçuk ilkokul, ortaokul ve liselerin tatilinin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını duyururken, Liselere Giriş Sınavı ile ilgili de bir takım çalışmaları olduğunu ifade etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Koronavirüs’le ilgili Türkiye’deki verilerin artık anlık olarak paylaşılacağı bilgisini verdi. Koca ayrıca, 136 hastanın dün itibariyle yoğun bakımda olduğunu ve Çin’den gelen ilacın kendilerine uygulanmaya başladığını belirtti.

BAKAN SELÇUK: “30 NİSAN’A KADAR OKULLARIMIZ TATİL OLDU”

Bilim Kurulu’nun önerisiyle evde eğitim sürecini bir müddet daha uzatma ihtiyacı doğduğunu belirten ve bunun sonucunda MEB’e bağlı okullardaki tatili 30 Nisan’a kadar uzattıklarını belirten Ziya Selçuk, “En kısa sürede yüz yüze eğitimle telafi yapma çalışmalarımız da devam ediyor. Ücretli öğretmenler konusundaki mevcut mevzuat, derse giren öğretmenlerimizin ücretini alması konusunda çok açık ve bizim telafi eğitimi olarak yapacağımız, planladığımız ve hazırlıklarını sürdürdüğümüz bütün eğitim çalışmalarında ki ne zaman olursa olsun, yazın olabilir veya hafta sonları olabilir. Her şekilde her senaryoya açığız. Bu zaman diliminde de derslerimize ücretli öğretmenlerimizin girmesi söz konusu olacak” diye konuştu. Üniversite ve liselere giriş sınavlarıyla ilgili de konuşan Selçuk, “LGS’nin ne şekilde yapılacağına dair bizim 3 senaryomuz var, bu senaryolara bağlı olarak paketlerimiz var. Bu anlamda sınavların ertelenmesi veya ertelenmemesi tamamen buradaki bilimsel metodoloji sonucunda ortaya çıkacak kararlara bağlı. YKS’nin kararını YÖK ve ÖSYM verir” ifadelerini kullandı. Selçuk ayrıca, meslek liselerinin solunum cihazı üretmesi konusunda da bir altyapılarının olduğunu ve konuyla ilgili Arge çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Haber Merkezi


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web