Denizli 16°C
25 Şubat 2020 - Salı

“ÖĞRETMENLER YASAL KORUMA ALTINA ALINMALI”

2019-09-17 11:31:19 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
“ÖĞRETMENLER YASAL  KORUMA ALTINA ALINMALI”

Türk Eğitim Sen (TES) Denizli Şube Başkanı Emre Erdoğan, Tavas ilçesinde anasınıfı öğretmeni Ümmühan Erdoğan’a sınıftaki kayıtsız bir öğrencinin babaannesi tarafından uygulanan şiddete tepki gösterdi.

TES Şube Başkanı Erdoğan, Tavas Ulukent Mahallesindeki Şehit Öğretmen Ayşe Konakçı İlkokulu’na giderek Öğretmen Ümmühan Erdoğan’a geçmiş olsun dileklerini iletti. Erdoğan, Ümmühan Erdoğan’ın yalnız olmadığını ve TES olarak olayın takipçisi olduklarını söyledi.

Eğitimde yaşanan şiddet olaylarının engellenemeyen bir sorun haline geldiğini belirten Erdoğan, “Eğitimde şiddet her geçen gün daha da büyüyen ve engelleyemediğimiz bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğretmenlerin yıllar içinde toplumdaki statülerini kaybetmesiyle artış gösteren şiddet olaylarına her fırsatta dikkat çeksek de ne yazık ki hala bir önlem alınmamıştır. Yeni eğitim-öğretim yılı umutla başlarken, eğitim çalışanlarına yönelik şiddet haberlerine tanık olup, umutsuzluğa gark edilmek istemiyoruz. Dolayısıyla eğitim çalışanlarının saygınlığını artırmak hayat memat meselesidir. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim çalışanlarının kaybettikleri itibarlarını geri kazandırmak için çalışma başlatmalı, siyasiler söylemlerinde eğitim çalışanlarını tahkir eden değil, yücelten bir dil kullanmalı, kamu spotlarında eğitimcilerin öğrencilerimiz, geleceğimiz için önemi anlatılmalıdır. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddet ayrı bir suç tipi olarak düzenlenmeli, eğitimcilere yönelik “Şiddeti Önleme Kanunu” çıkarılmalı, eğitim çalışanlarının güvenlik içinde çalışması yasal koruma altına alınmalıdır. Sendikamızın teklif ettiği gibi eğitim çalışanlarına şiddet uygulandığında bir şikâyete bağlı kalmaksızın fail hakkında kamu davası açılmalı ve en ağır cezai müeyyideler uygulanmalıdır. Okullarda güvenliğin imece usulüyle sağlandığını, nöbetçi öğretmelerin güvenlik görevlisine dönüştüğünü göz önüne aldığımızda bu yasanın gerekliliği daha iyi anlaşılmaktadır” dedi. Abdullah GÖNÜLTAŞ


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web