Denizli 26°C
28 Ekim 2020 - Çarşamba

ÖĞ-DER’DE PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİM KONUŞULDU

2020-10-10 06:26:43 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
ÖĞ-DER’DE PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİM KONUŞULDU

Şuurlu Öğretmenler Derneği Denizli Şubesi tarafından organize edilen haftalık sohbetler devam ediyor. Bu hafta Pandemi sürecinde Eğitim konusu konuşuldu.

Şuurlu Öğretmenler Derneği Denizli Şubesi tarafından organize edilen haftalık sohbetler devam ediyor. Bu hafta Pandemi sürecinde Eğitim konusu konuşuldu.  

 

Zoom üzerinden gerçekleştirilen programda bu haftanın konuğu Rehberlik öğretmeni ve Psikolojik Danışman Hüseyin Altuntaş oldu. Altuntaş, bu haftanın konusu olan Pandemi Sürecinde Eğitim konusunu katılımcılara anlattı.   Altuntaş, konuşmasında şunları aktardı; İlk olarak Çin’in Wuan şehrinde başlayan ardından tüm dünyaya yayılan Covid-19 virüsü Ülkemizde de Mart ayında görülen ilk vaka ile birlikte Meb tarafından okullara hemen ara verildi. Yerinde ve isabetli bir kararla pandemi ilk vaka’nın gelmesiyle birlikte süreç içerisinde günlük hayatımızı, rutunimizi değiştirdiği gibi sosyal, ekonomik, eğitim gibi birçok alanda da aksamalara yol açtı.

 

Eğitim alanında fiziksel olarak bir arada bulunduğumuz öğrencilerle uzaktan iletişim, öğretim yapmaya başladık. 200 yıldan beri devam eden Prusya eğitim modelinde değişimler yaşandı. 2030-2050’lere doğru teknolojinin hızlı gelişmesiyle geçilmeye başlanılması düşünülen uzaktan eğitime bir anda geçmiş olduk. Uyum sağlamaya çalışıyoruz. Eba’ya yapılan yatırımla da Meb tarafından sürece uyum ve değişimde avantaj sağladı. Velinin bu süreçte çocuğunu daha çok tanıma şansı bulması öğrenme ve öğretme süreçlerinde daha aktif rol alma durumunu da görmüş olduk.

Ekran bağımlılığı ve obezitelerin de arttığı bu dönemde çocuklarımızla bundan sonra daha çok kaliteli, öğrenme heyecanını bizimde yaşayarak geçireceğimiz zamanların pandemiyle ne kadar önemli olduğunun farkına varmış olduk.

 

" Hazreti Ali (radiyallahu anh) efendimiz, ebeveynlere şunu tavsiye ediyor; 'Çocuklarınızı kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin' buyuruyor. Evet, bizim de meseleye aynen bu şekilde yaklaşmamız lazım. Onların ruh dünyasına giremezsek, onlara ulaşamayız. Evlatlarımızla empati kuramazsak onlarla ortak bir dil geliştiremezsek, sorunlarının çözümü için doğru yöntemler de bulamayız. Bunun için çocuklarımıza teknolojiyi bilinçli kullanmanın yollarını göstermeli, onun eğitimini vermeliyiz”  dedi. HABER MERKEZİ


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web