Denizli 25°C
26 Mayıs 2020 - Salı

MİNİK GAZETECİLER

2018-12-15 10:34:50 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
MİNİK GAZETECİLER

Denizli Zehra Nihat Moralıoğu Ortaokulu, Kütüphanecilik Yayın ve Yayıncılık Kulübü, kulüp rehber öğretmenleri ve öğrencileri Horoz Gazetesi ‘ni ziyaret etti. Gazetecilik mesleğini merak eden minikler yönelttikleri sorularla Horoz Gazetesi muhabirlerini terletti.

Her yıl olduğu  gibi gazetemize ziyarette bulunan Zehra-Nihat Moralıoğu Ortaokulu, Kütüphanecilik Yayın ve Yayıncılık Kulübü bu yıl da geleneği bozmadı. Kulüp rehber öğretmenleri gözetiminde gazetemizi ziyaret eden 18 minik gazetecilik mesleği hakkında bilinmeyenleri sordu. Gazetecilik Mesleğini icra ederken gazetecilerin yaşadığı zorluklardan, geçim sıkıntılarına her şeyi merak eden minikler, yönelttikleri sorularıyla muhabirleri terletmeyi başardı.

SANSÜR UYGULAMAK NE DEMEK?

Gazetecilere ve gazetelere karşı uygulanan sansürü merak eden minikler, sansür hakkında aldıkları cevap karşısında kısa süreli bir şaşkınlık yaşadı.

GAZETE SAHİPLERİ HABER YAZMAYI BİLİR Mİ?

Gazete sahiplerinin haber yazan kişiler olduğunu düşünen minik öğrenciler, gazete sahibi kişilerin sadece para kazanmak adına bu işle ilgilendiklerini, bunun yanında haber yazamadıklarını öğrendiler. Öte yandan gazete sahiplerinin bu meslek yanında diğer meslek dallarından işlerle de uğraştıklarını öğrenince şaşkınlıklarını gizleyemediler.

GAZETECİLER PARALI HABER Mİ YAPAR?

Gazetecilik mesleği ile uğraşan kimselerin çok para kazandığını düşünen minikler, gazetecilerin sadece gazete sahibinden aldıkları parayla geçindiklerini ve hiçbir gazetecinin paralı habere karışmaması gerektiğini öğrendiler. Gazetecilerin zengin kimseler olmadığını fark eden minikler bunun yanında reklamcıların prim usulü çalıştıkları için gazetecilerden daha çok para kazandıklarını anlamış oldular.

GAZETECİLİK MESLEĞİ GELECEĞİN MESLEĞİ Mİ?

Değişen yaşam şartları ve ilerleyen teknolojiyle gazetecilik mesleğinin yazılı halden sanal hale geldiğini öğrenen öğrenciler, gelecek zamanda gazetelerin basılmaktan vazgeçileceğini öğrenince büyük bir  hayal kırıklığı yaşadılar.

 

 

 

 

 

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web