Denizli 31°C
21 Haziran 2019 - Cuma

 MİLLİ DÜŞÜN YERLİ KULLAN

2018-12-17 13:17:09 |
Gökhan Karaıslı
 MİLLİ DÜŞÜN YERLİ KULLAN

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türkiye’de yerli malın kullanılmasına ve üretimine dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte Türkiye’de yetişen yerli tohumlardan hazırlanmış yiyecekler misafirleri ikram edildi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği tarafından CHP Lokali’nde giderek azalan yerli tohum kullanımına özendirmek amacıyla bir etkinlik düzenlendi.  Düzenlenen etkinliğe Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici,  Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Cennet Kasapoğlu ve dernek gönüllüleri katıldı. Etkinlik süresince yerli malın kullanımına dikkat çekilirken öte yandan ülkemizde üretimin yasak olmasına rağmen ithal edilen Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) tohumların giderek artmasına da tepki gösterildi.

YERLİ ÜRETİM MİLLİ BİR BİLİNÇTİR!

Yerli ürünün ve üreticinin öneminin vurgulandığı etkinlikte, açıklarda bulunan Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Cennet Kasapoğlu, “Bizler Cumhuriyet Kadınları Derneği kadınları olarak ‘Milli Düşün, Yerli Kullan’ düşüncesinden yola çıkarak bugün burada bir farkındalık yaşatmayı amaçlıyoruz. Bizler Cumhuriyetin kazanımlarına değer veren, emek veren, koruyup kollayan bir derneğiz. Bizler Cumhuriyet değerleri olan her şeye sahip çıkmalıyız. Son günlerde kapan şeker fabrikalarından sonra paran üreten insanlar mağdur oldu. Bizler kendi ürettiğimiz malı işleyemez hale geldik. Buna dur demenin vakti geldi. Yerli üretime dönmek zorundayız, bu bir milli bilinçtir” dedi.

KADININ ÜRETİMDE ETKİSİ BÜYÜK

Kadının üretim süresinde etkisini göz önünde bulundurduklarını söyleyen Başkan Kasapoğlu, “ Doğa bizim ona olarak kabul ettiğimiz, üreten ve yetiştiren bir düzene sahip. Biz de bundan yola çıkarak Cumhuriyet Kadınları Deneği olarak bir farkındalığa başladık. Davetimizde gördüğünüz gibi yerli ürünlerden üretilen ürünlerden yiyecekler hazırlayıp misafirlerimize ikram ettik” diye konuştu.

YERLİ ÜRETSİN BİZLER TÜKETELİM

Yerli üretimin arttırılması için bir başlangıç yaptıklarını ifade eden Başkan Kasapoğlu, “ ülkemizde yetişen çok fazla ürün var ve bunlar devamımız için çok önemli bir konu ve biz bu değerlerimizin farkına varmak zorundayız. Yerli tohumlarımızın nesli tükenmek üzere, yeni tohumlar çıktı bunlar GDO’lu ve ithal ürünler. Sağlığımızı tehdit eden, bizi öldüren, geleceğimizi bitiren ürünler. Lütfen hep birlikte bu çağrımıza kulak veri destek olun” ifadelerini kullandı.

SÖZDE YERLİ VE MİLLİ OLUNMAZ

Kamuoyunda yerli tohumdan üretilen ürünlerin tüketilmesine yönelik etkinliğin en büyük destekçilerinden biri olan Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, “Ben üretimin içinden birisi olarak bugün burada yerli tohum kullanımı için düzenlenen etkinliğin yapılmasından dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Ülkemizde 14 bin tohum çeşidimiz var. Bunun 4 bini endemik yani sadece o bölgede yetişen tohumlar.  Avrupa’nın bütün kıtalarını birleştirseniz de Türkiye’nin yarısı edecek tohum çeşitliliğine sahip değildir. Sözde yerliyim diyerek milli olamazsınız onun için biz elimizdeki tohum türlerini iyi korumalı ve kullanmalıyız” dedi.

 7 DÜVELLE SAVAŞTIK, YERLİ

TOHUMU KORUYAMADIK

 

Cumhuriyetin kurulduğu tarihten bugüne kadar yerli tohum üretimin düştüğünü ifade eden Başkan Gemici, “ Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tutumlulukla ilgili, yerli malı ve milli iktisatla ilgili dernekler kurarak Türk milletinin bir başka devlete muhtaç olmasını istemedi. Bu sayede kamuoyunda bir bilinç oluştu. İnsanlar bunun farkında olarak bu günlere geldi. Fakat ne yazık ki son yıllarda gelinen nokta haliyle üzücü bir haldi. 7 Düvelle savaştık ama ne yazık ki elimizdeki tohuma sahip çıkamıyoruz.”

SAĞLIKLI NESİL İÇİN

SAĞLIKLI ÜRETİM ŞART

 İthal tohumların yanı sıra ithal hazır gıda sektörünün gelişmesinden duyduğu rahtsızlığı dile getiren Başkan Gemici, “Çınardan yürüyerek ilerlediğinizde ne kadar da çok hazır gıda yemek tüketilen alanların olduğunu görmeniz çok açık. Bu ürünler yüksek yağ içeren ürünler. Bunun yanında sağlık için oldukça zararlılar. Sonra dünya kadar sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Hiçbir besleyiciliği ya da faydası yok. Ama bizim mutfak kültürümüz öyle mi değil. Kendi ürünümüzü üretim ortaya ananelerimizin, annelerimizin yaptığı sağlıklı yemekler çıkarabiliriz.  Eğer sağlıklı bir gelecek ve sağlıklı gençler istiyorsak, sağlıklı bir üretim yapmamız gerekiyor.”

Yerli tohumlara ve yerli üretimlere sahip çıkmaya davet eden Başkan Gemici, “İthal hiçbir ürünü almayı, yemeyi, kullanmayın, kendi yerli tohumunuza yerli üreticiye sahip çıkın” dedi. Yasemin ORHAN

 

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web