Denizli 16°C
22 Kasım 2019 - Cuma

MEVSİM SEBZELERİNİN FİYATLARI ŞAŞIRTIYOR!

2019-07-13 07:41:21 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
MEVSİM SEBZELERİNİN FİYATLARI ŞAŞIRTIYOR!

İlk hasadın yapıldığı Haziran’da kilosu 40 lira olan şifa deposu, şu aralar pazarda 10 liraya alıcı buluyor.

Denizli’nin Sarayköy ve Çal ilçelerinde yetiştirilen bamya halkın tercih ettiği sebzelerin başında yer alıyor. Yazın ipe dizilerek kurutulan bamya kışın da sofralardaki yerini alıyor. Sıcak iklim sebzesi olduğu için yetiştirilmesi ve toplanması oldukça zor olan bamya, Nisan ayında tohumunun ekilmesiyle başlayan hasat serüvenini, Ekim ayında bitiriyor. Dikensi tüylere sahip olan bamya,  tarlalarda eldivenle toplanıyor.  Oldukça zahmetli bir hasat serüveni yaşayan bamya, yazın gelmesine rağmen fiyatındaki yükseklikle dikkat çekmeye devam ediyor.

“HALKTA PARA YOK, GELİŞ FİYATINA SATIYORUZ”

Denizli pazarlarında Sarayköy’de yetiştirilen bamya pazarcılar tarafından neredeyse geliş fiyatıyla satılıyor. 4 yıldır pazarcılık yapan Semih Yılmaz, günde 150-200 kilogram bamya satarak geçimini sağlıyor. Yılmaz, bamyanın fiyatının yüksek olmasının yetiştirme ve toplama aşamasındaki zorluklardan kaynaklandığını belitti.Yılmaz; “Halkta para yok. Bu nedenle ürünü tarladan geliş fiyatına satmak zorunda kalıyoruz. Bamyanın fiyatı, düşmesine rağmen halk yarım kilo almayı tercih ediyor” dedi.

KİLOSU KIRMIZI ET İLE YARIŞIYORDU!

Haziran ayında tezgahlarda ki yerini alan bamyanın kilosu kırmızı et ile yarışıyordu. Kilosu yaklaşık 40-45 liradan satılan bamya dudak uçuklattı. Temmuz ayında kilosu 10 liraya düşen ve halk tarafından oldukça tüketilen bir sebze olan bamyanın ilerleyen günlerde fiyatının yeniden artması bekleniyor.

BAMYA, ŞİMDİ DE BARBUNYA  İLE REKABET HALİNDE

Denizli, Aydın, Manisa ve İzmir’de üretilen barbunya tezgahlarda 10 liradan satışa sunuluyor.  Fasulyeye benzeyen gövdesi ile Anadolu topraklarında yetişen barbunya, baklagiller familyasında yer alıyor. Beyaz- pembe dış kabuklu ve kırmızı benekleriyle dış kabuğu değil, iç çekirdekleri tüketilen bol vitaminli Barbunya, bamya ile yarışıyor. Günlük 100 ile 200 kilogram arasında halka satılan barbunya , bamya ile yarışıyor. İçerisinde A, B1 ve B2 vitaminleri bulunan barbunya en az bamya kadar faydalı bir besin olarak tezgahlarda satışa sunuluyor. Tam bir protein deposu olan barbunya böbrek rahatsızlıklarına iyi geliyor. Pazarcılık yapan Yunus Aras, “Barbunya yaz aylarında oldukça tüketilen ve sevilen bir sebze” dedi.

HER DERDE DEVA; BAMYA

Çözünür ve çözünmez lifler içeren bamya, vücuttaki toksinleri yok ediyor.  Aynı zamanda kalp hastalığı riskini azaltan bamya, sindirim sistemini de düzenliyor. Bamya,  ülseri önlemede de oldukça etkili bir besin olduğu için mide rahatsızlıkları olanlar için bir mucize.  Çağımızın rahatsızlığı olan stres ve depresyonu azaltma da yardımcı olan bamya, sinir sistemini koruyor. Göz hastalıkları için de faydalı bir sebze olan bamya, gözdeki retinayı koruyor ve kataraktını önlemeye yardımcı oluyor. İçerisinde bulunan C vitamini, güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için önemli bir etken halinde.  İçerisinde bulunan K vitamini ise güçlü kemikler inşa etmek ve kemik yapısını korumak için gereklidir.  Kilo vermek isteyenler için tam bir mucize olan bamya, içinde bulundurduğu yüksek lif oranıyla tokluk hissi yaratıp sağlıklı kilo vermeyi sağlıyor.

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web