Denizli 12°C
23 Ocak 2020 - Perşembe

MERDİVEN ALTINI TERCİH ETMEYİN!

2019-07-19 05:58:23 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
MERDİVEN ALTINI TERCİH ETMEYİN!

Denizli Marangozlar ve İnşaatçılar Esnaf Odası Başkanı Akbulut; Mobilya sektöründe çok sayıda kayıt dışı esnafın bulunduğunu, vatandaşın mağdur olmamak için mobilya aldıkları veya yaptırdıkları kişilerin ya Denizli Marangozlar ve İnşaatçılar Esnaf Odası’na ya da Denizli Ticaret Odasına kayıtlı olup olmadıklarından emin olmalarını söyleyerek, merdiven altı işletmeleri tercih etmemeleri konusunda uyardı.

Hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz envai çeşit mobilyalar ve bu mobilyaların sektörüyle ilgili açıklamalarda bulunan Denizli Marangozlar ve İnşaatçılar Esnaf Odası Başkanı Halil Akbulut, “Düğün mevsimlerinde her türlü malzeme ayrı ayrı değerlendirilir.  Kumaş, sünger, suni deri, mdf, kaplama… Bugün 4 bin liraya da koltuk var, 20 bin liraya da koltuk var. Bunun ortalaması nedir; 8-9 bin lira arasıdır. Kanepeler nedir; bin 5 yüz, 2 bin lira arasındadır. Ha piyasada 7 yüz liralık kanepe yok mu? Var fakat alınacak kanepe uzun ömürlü olması açısından bin 5 yüz lira, 2 bin lira arasında olmalıdır. Kumaşından fark eder, süngerinden fark eder. Ağaç iskelet mi? MDF mi? Suntalam mı? Hepsinin ayrı ayrı fiyatı dayanıklılığı ve kalitesi var. Mobilya çok incelik isteyen bir meslektir, zarif bir meslektir” dedi.

Özellikle evini yenilenlere ve yeni evleneceklere tavsiyelerde de bulunan Başkan Akbulut, “Ben bu düğün paketlerini alan vatandaşlarımıza paketten ziyade; paket haricinde olanları almalarını tavsiye ediyorum. Çünkü paketler ucuzluk mal içerir. Düşündüğümüzde ne var bu paketlerin içinde; yatak odası, yemek odası, bazası var. Bunlar her şey dahil 11-12 bin lira arasında değişiyor. Ama bugün normal oturma odası koltuğu alırsan ortalama 8-9 lira arasındadır. Bunu hesap ettiğinizde; paket 11 bin lira olduğunda 3 bin lirayı nereye sığdıracaksınız. Tabi düşündüğümüzde herkesin bütçesi vardır. Bu alışveriş tamamen bütçeyle alakalı bir şeydir. Bütçesi küçük olanlar bunları değerlendirebilir. 3 yıl da olsa 5 yıl da olsa biz oturacağız. O yüzden daha dayanıklı olmasına özen gösterilmeli ve kalite aranmalarını rica ederim” diye konuştu.

ESKİDEN MOBİLYALAR ÖMÜRLÜKTÜ

Geçmiş yıllara oranla zamanla mobilya sektörünün de hızla bir yıpranma kaydettiğini ifade eden Başkan Akbulut, “Bizim ustalardan öğrendiğimiz; mobilya dayanıklı olmalı ve ömürlük olmalıdır. Günümüz sistemine baktığımızda, ömürlük mobilya yoktur ve kullanamaz. Gündemimizde büro- ofis dediğimiz ve ya möble dediğimiz koltukların ancak ve ancak 5 yıllık bir ömrü vardır” şeklinde konuştu.

KAPATIYORUZ SİSTEMİ BİZLİK DEĞİL

Büyük illerde faaliyet gösteren bazı mobilya firmalarının kapatıyoruz adı altında taşra illerdeki hem esnafı hem de vatandaşı mağdur eden bir sisteme sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Akbulut, “Artık kampanyalarda kapatıyoruz diye bir ibare var artık Türkiye’de, bu her ilde sezonu bitirmek için yapılıyor. Bir de yerli üreticimizi etkileyen kan emiciler mevcut. Bursa- İnegöl, İzmir- Karabağlar, Kayseri, Ankara sitelerden bizim esnaflarımızı dolandırıp da mal getirtiyorlar. İşte nedir 1-2 trilyona mobilya mağazasını alıyor bunların paraları ödenmiyor. Bizimde mobilyacı esnafımız mağdur oluyor.”

MOBİLYANIN GARANTİSİ 2 YILDIR

“Kapatıyoruz sisteminde hiç alışveriş edilmemesi lazım. İthal mantık bize göre değil. En önemli şey de satılan malın garanti belgesini alsınlar. Mobilya sektörünün garanti süresi iki yıldır. Kumaşı, süngeri, iskeleti dahildir. Mobilyayı aldığınız firmadan garanti belgesini aldıktan sonra, aldıkları malı teslimatta takip ederek alsınlar. Eve girdikten sonra teslimat fişini işledi mi? O iş üreticide bitmiştir. Mesela mobilyanın bir ayağı kırık olabilir, bir parça eksik olabilir. Mağdur olmamak için bütün parçalar tek tek kontrolü sağlanmalı ve takip edilmelidir. Çünkü bu gibi firmalar işlerini kılıflarına o kadar iyi uydururlar ki işi kullanıcı hatası olarak işlerler, sizde hiçbir şey ispat edemezsiniz. O yüzden sağlam bir şekilde alsınlar.”

HEDİYELİK MOBİYALARA PARA ÖDEMEYİN

Hediye verilen birçok küçük mobilyanın, fırsatçılar tarafından parayla satıldığına vurgu yapan Başkan Akbulut, “Piyasalar çok durgun durumda. Aldıkları malı liste yapsınlar listeye göre gelen malı alsınlar. Mesela düğün paketi alacaklar. Diyelim yatak ve baza aldılar fakat içinde başlık yok. İşte bunları ilave etsinler. Zigon sehpa, orta sehpa, etejer gibi eşyalar hediyedir; sipariş formunda yoksa istediğiniz de size parayla getirirler. Bu gibi şeyler sorun yaratır. Canınızın sıkılmasını istemiyorsanız, tedbiri elden bırakmayacaksınız. “

VERGİ LEVHASINA BAKIN

“Bir de vatandaşlarımızın mobilya alırken ve yaptırırken şu hususlara dikkat etmesini rica ediyorum. Muhataplık kurduğumuz mobilyacının; Denizli Ticaret Odası, Denizli Marangozcular ve inşaatçılar Esnaf Odası’na kayıtlı üyelerden alışveriş yapılmalı.”

ODAMIZI ARASINLAR YARDIMCI OLURUZ

Mobilya alacak vatandaşa fikir ve usta konusunda sağlam adres sunabileceklerini de sözlerine ekleyen Başkan Akbulut, “Odamızda bizi ararlarsa bizler yönlendirebiliriz. Cep telefonumuz internette açık, adresimi belli.  24 saatlik zaman içinde başkana ulaşabilirler. Kimden mobilya alınacağını, koltuk alınacağını, yatak alınacağını ve nasıl mobilya yapılacağını yönlendirebiliriz. Oda olarak da arkasında dururuz.  Sadece Denizli’de değil Türkiye’nin her yerinde kayıt dışı çok fazla mobilyacılık sektörüyle ilgilenen kişiler var. Biz bu konuyu devletimize ilettik.  Ama hiçbir yetkili bizimle ilgilenmedi. Mobilya da merdiven altını tercih etmeyin. Vergi levhasına bakın” ifadelerini kullandı.

Yasemin ORHAN

 

MERDİVEN ALTINI TERCİH ETMEYİN!

MERDİVEN ALTINI TERCİH ETMEYİN!


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web