Denizli 35°C
21 Ağustos 2019 - Çarşamba

MAKAS FIRSATÇILARI

2019-01-02 07:44:04 |
Gökhan Karaıslı
MAKAS FIRSATÇILARI

Denizli Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı İdris Ağılönü, bazı erkek berberlerinin piyasanın altında saç ve sakal tıraşı yaptığını bu durumun hem kalite anlamında hem de hijyen anlamında sağlıklı sonuçlar doğurmadığını söyledi. Haksız rekabet ortamının yaşandığına dikkat çeken Başkan Ağılönü vatandaşı makas fırsatçılarına karşı uyardı.

Denizli’nin yenilikte ve değişimde en başarılı oda başkanlarından biri sayılan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı İdris Ağılönü, meslekte uzun yılların verdiği tecrübe ve emeğe dayanarak bir takım açıklamalarda bulundu. Denizli’nin berberlik, kuaförlük ve güzellik sektöründe marka bir şehir haline geldiğini, kaliteden ve hijyenden ödün vermeden sürdürülen bir meslek ahlakına sahip olduğunu söyledi.

Dolar da yaşanan yükselişe rağmen kuaförlerin ve berberlerin herhangi bir fiyat artırımına gitmediğini, kazanamasalar dahi müşterilerini kaybetmemek adına büyük çaba sarf ettiklerini dile getirdi. Kuaförlerin ve berberlerin kendini eğitmeleri ve geliştirmeleri adına gerekli eğitim ve destekleri sağladıklarını belirten Başkan Ağılönü, sektörde bu işi yapan bütün meslektaşlarının eşit seviyede yetişmesine ve kendini geliştirmesine yardımcı olduklarını belirtti.

REKABET DEĞİL FIRSATÇILIK

Erkek berberleri arasındaki son aylarda yaşanan haksız rekabetten duyduğu rahatsızlığı dile getiren Başkan Ağılönü, “piyasada gördüğünüz bütün berberler, kuaförle, güzellik salonları odamıza kayıtlıdır. Yapılan toplantılarda ücret anlamında fiyat aralığı belirlenir ve kişiler durumlarına göre hizmet verirler. Fakat son aylarda erkek berberleri arasında bir haksız rekabet gelişmeye başladı. Saç sakalda fiyat belli çıkıp bazıları bu fiyatın altına kesim yapıyor. Bu da müşteride haliyle güvensizliğe yol açıyor. Diğeri neden pahalı siz neden ucuz kesiyorsunuz. İnsanları neden kandırıyorsunuz gibi suçlamalarla karşılaşıyoruz” dedi.

KUAFÖR SEÇİMİ KOCA SEÇMEYE BENZER

Kadınları kuaför seçimi konusunda uyaran Başkan Ağılönü, “Kuaför seçmek koca adayı seçmeye benzer. Nasıl ki önünüze çıkan her erkekle evlenilmeyeceği gibi önünüze çıkan her kuaföre de gidilmez. Siz adını sanını duymadığınız bir kuaför kapısından içeri girerseniz sonuçlarına katlanırsınız. Saçınız yanabilir, yanlış kesilebilir, kötü boyanır bu mesuliyet komple kişiye ait. Çükün önüne gelen herkes kuaför olabiliyor. Bunu denetleyen bir kurum yok” ifadelerini kullandı.

DOLAR GÜZELLİĞİ ETKİLEDİ

Güzellik sektöründe kullanılan ürünlerin yüzde 60’nın yerli yüzde 40’nın ithal ürünlerden oluştuğunu söyleyen Başkan Ağılönü, “Denizli’de, 450 civarında bayan kuaförü, 650 kadar erkek berberi, 50 kadar da güzellik salonu var. Alınan kullanılan ürünlerin fiyatları ortada... Yerli ürün tabelamız daha yüksek. Hepsi sağlık bakanlığı onaylı güvenli ürünlerdir. Tamamıyla AB standartları kalitesinde hareket ediyoruz. Fakat kazanç konusunda hepsi zararda müşteri yok, ürünler pahalı” dedi.

KÖTÜ ÜRÜN YOK, KÖTÜ KULLANIM VAR

Yıl içinde sürekli berberlik, kuaförlük ve güzellik adına eğitimler düzenlediklerini ifade eden Ağılönü, “mesleğe yatkınlığın artması ve en iyi olmaları için odamıza bağlı kuaförlere, berberlere ve güzellik salonlarına eğitimler sağlıyoruz. Gerek teorik gerek uygulamalı. En son Elis Kuaför sahibi Renklendirme Uzmanı Servet Memiş’in eğitimi oldu. Oda başkanı Ağılönü, “Servet Memiş odamızda sürekli eğitim veren bir hocamız. Bir grup kuaföre mankenler üzerinde doğru teknikleri ve yöntemleri kullanarak çalışmalar gösteriyor. Herkesin akında genelde şu var işte ne kadar pahalı ürün kullanırsak o kadar kalite elde ederiz. Bu şekilde bir şey yok. Kötü ürün yok kötü kullanım vardır. Servet Bey, yerli ve uygun fiyatlı bir ürünle bunun ne derece mümkün olduğunu bizlere gösteriyor. Kendisine ayrıca teşekkür ederim”  diye konuştu. Yasemin ORHAN-ÖZEL HABER

 


Benzer Haberler
Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web