Denizli 20°C
29 Ekim 2020 - Perşembe

LİDYA YAZITI ANKARA’DA

2020-09-28 10:38:09 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
LİDYA YAZITI ANKARA’DA

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “İtalya’daki hukuki süreçte hakimin değişmesi, daha sonra aleyhimize verilen haksız karar ve ardından temyiz girişimimizin neredeyse 6 yıl sonraya ertelenmesi gibi sebepler nedeniyle ‘Lidya Yazıtı’ 20 yılı aşkın bir süredir ait olduğu topraklara dönmeyi bekledi” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milattan Sonra (M.S.) 215-216 yıllarına ait olduğu tespit edilen ve İtalya'dan Türkiye'ye iadesi sağlanan ‘Lidya Yazıtı' için Anadolu Medeniyetleri Müzesinde gerçekleştirilen törene katıldı. Bakan Ersoy, Anadolu Medeniyetleri Müzesinde gerçekleştirilen törende, İtalya'dan Türkiye'ye iadesi sağlanan ‘Lidya Yazıtı'nın tanıtımını gerçekleştirdi. Bir hırsızlık olayına karşın kefaret için adanan Lidya Dönemi'ne ait tarihi eserin, yine bir hırsızlık sonucu bulunduğu topraklardan kaçırıldığına değinen Ersoy, “Sabırla, ısrarla ve inatla sürdürülen bir mücadele neticesinde çok değerli bir kültür varlığımızı ait olduğu topraklara getirmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Kültür varlığı kaçakçılığı ile mücadeledeki kararlılığımız ve salgın sürecine rağmen çalışmalarına ara vermeyen birimlerimizin üstün gayretleri sonucunda Lidya Medeniyetine ait M.S. 215-216 yıllarına tarihlenen değerli yazıtımızın iadesi sağlanmıştır. Yalnızca Batı Anadolu'ya özgü bir yazıt çeşidi olan bu eser İtalyan Kültür Polisi tarafından 1997 yılında bir antika tüccarının iş yerine yapılan baskında ele geçirilmiştir” diye konuştu.

 

Lidya Yazıtı ile ilgili hukuki süreci paylaşan Ersoy, “Bakanlığımız yetkililerince yapılan incelemelerde eserin 1987 yılında Prof. Dr. Hasan Malay tarafından yayınlandığı tespit edilmiş, Manisa ili Demirci ilçesinde bulunan Apollon Aksyros Tapınağı'ndan çalındığı anlaşılmıştır. İtalya'daki hukuki süreçte hakimin değişmesi, daha sonra aleyhimize verilen haksız karar ve ardından temyiz girişimimizin neredeyse 6 yıl sonraya ertelenmesi gibi sebepler nedeniyle ‘Lidya Yazıtı' 20 yılı aşkın bir süredir ait olduğu topraklara dönmeyi bekledi. Bakanlığımızın ısrarlı tutumu hem Dışişleri Bakanlığımızca hem de Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince davanın yerinde ve özenle takip edilmesi sonucu Floransa'daki üst mahkeme, eserin ülkemizden kaçırıldığını kabul ederek, eser üzerindeki mülkiyet hakkımızı onaylamıştır” ifadelerini kullandı. İHA

 

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web