Denizli 35°C
21 Ağustos 2019 - Çarşamba

“KUTADGU BİLİG" VE BİLGE TÜRK” ÇOCUKLARLA BULUŞUYOR

2019-08-10 06:11:00 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
“KUTADGU BİLİG" VE BİLGE TÜRK” ÇOCUKLARLA BULUŞUYOR

Denizli Ülkü Ocakları Başkanı  Yaşar Hisarlıoğlu, Genel Merkez tarafından Çocuklar için hazırlanan “Kutadgu Bilig" ve BilgeTürk” adlı kitapların dağıtımını yaptı.

Hisarlıoğlu, “Ülkü Ocakları olarak İl Müftülüğümüzü ziyaret edip akabinde Müftülüğümüze bağlı  Ulu Cami, Yeni Cami ve Topraklık Camiinde yaz Kur’an kurslarımızda öğrenim gören kardeşlerimize ve görevlilerimize çikolata ile  Ülkü Ocakları Genel Merkezimizin hazırlatmış olduğu "Çocuklar İçin Kutadgu Bilig" ve BilgeTürk” adlı yayınları hediye ettik.  Genel Başkanımıza Türk Gençliğine kazandırdığı bu nadide eserler için çok teşekkür ederiz” dedi. Ülkü Ocakları’nın geleceğimizin teminatı olan çocukların daima yanında olduğunu belirten Hisarlıoğlu, “Türk-İslam tarihi ve kültürü açısından son derece önemli bir eser olan “Kutadgu Bilig”in Yusuf Has Hacib tarafından yazılışının 950. yıldönümü UNESCO tarafından Anma ve Kutlama Yıldönümleri arasına alınmıştır. UNESCO’nun aldığı bu karar, Türk düşünce dünyasının temel kaynaklarından biri olan Kutadgu Bilig’in edebî ve tarihî bir eser olarak kıymetini ortaya koyması açısından oldukça önemlidir. Ancak Kutadgu Bilig’in ehemmiyeti bizim için Unesco’nun bu kararının çok ötesindedir.  Ülkü Ocakları Genel Merkezimiz, bu şaheseri Türk gençliğine tanıtmak ve sevdirmek amacıyla bir dizi faaliyetler gerçekleştirmektedir. Bu faaliyetler içinde son derece önem verdiğimiz çalışmalardan biri olan “Çocuklar İçin Kutadgu Bilig” isimli eseri nihayet tamamlayarak Türk gençliğinin istifadesine sunmanın kıvancını yaşıyoruz” diye konuştu.  

ÖNEMSİYORUZ

Bu tür eserlerin çocuklarla buluşturulmasını önemsediğini kaydeden Hisarlıoğlu, “Kutadgu Bilig, kültürümüzün bir medeniyet düzeyinde ifade edildiği müstesna eserlerden biri olmakla beraber Bilge Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin son derece önem verip konuşmalarında da sık sık kullandığı nadide bir kaynaktır.Malumunuz olduğu üzere Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi olarak Atatürk’ün, ülkemizin kurtuluşu için atalarımızın verdiği şanlı mücadeleyi tarihe not düşerek bu aziz vatanın hangi çetin şartlar altında istiklalini elde ettiğini anlattığı Nutuk’un her Türk genci tarafından okunması gerektiği inancıyla yola çıkıp ‘’Çocuklar İçin Nutuk’’ isimli kitabımızı yayınlamış ve Türkiye genelindeki teşkilatlarımız vasıtasıyla çocuklarımıza ulaştırmıştık. Önümüzdeki günlerde de üçüncü nüshası bulunarak on üçüncü hikâyesi keşfedilen Dede Korkut Hikâyelerinin değerli çocuklarımızın anlayabileceği bir anlatımla yalınlaştırılmış hâli olan ‘‘Çocuklar İçin Dede Korkut’’ isimli eserimizi yayınlayarak ilimizde dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Millî şuur ve millî kültürün bayrağı olan bu eserlerin çocuklarımız tarafından okunup anlaşılmasını, geçmişten aldığı ilhamla beslenen sağlam bir geleceğin temellerinin atılması bakımından çok önemli buluyoruz. Bu vesile ile Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak çocuklarımız için yaptığımız yayınların hız kesmeden devam edeceğinin müjdesini vermekten de kıvanç, mutluluk ve gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.  HABER MERKEZİ

 

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web