Denizli 20°C
29 Ekim 2020 - Perşembe

KOZMETİK ZİNCİRLER YEREL MAĞAZALARIN ÖNÜNÜ KAPATIYOR

2020-10-01 08:35:34 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
KOZMETİK ZİNCİRLER YEREL MAĞAZALARIN ÖNÜNÜ KAPATIYOR

1960 yılında Denizli'de doğan Mustafa Akkuşlu, büyük kozmetik zincirlerine rağmen hala ayakta tutuyor dükkanını. Yaklaşık 30 yıldır kozmetik sektörü ile ilgilenen Akkuş, büyük kozmetik mağaza zincirlerinin, yerel firmaların kapanmasına sebep olduğunu söyledi.

60 yaşındaki Mustafa Akkuş, ailesi Tavas'tan Denizli'ye göçtüğü için öğrenimini Denizli'de tamamladı. Denizli Teknik Lisesi’ni bitirdi. Akkuşlu, 12 Eylül Darbesi'nden dolayı üniversiteden mezun olamadığı işe bu sektöre girdi hayatını idame ettirmeye başladı. 

Mesleğe ilk olarak ilaç firmalarında çalışarak başlayan Akkuşlu, Denizli'de ilk defa kurulan bir kozmetik firmasında satış sorumlusu olarak toplamda 8 yıl çalıştı.  Meslekte edindiği tecrübelerden sonra kendi işini kurmayı hedefleyen Akkuşlu, eşi ile birlikte kendi dükkanlarında çalışmaya başladı.

“ZİNCİR MAĞAZALARI İŞİN DOKUSUNU DEĞİŞTİRDİ”

Eskiden kozmetik mağazalarının çok fazla olmadığını söyleyen Turkuaz Kozmetik sahibi Akkuşlu, "Yaklaşık 25-30 metre karelik küçük mağazalarda 1 kişinin yönetebileceği şekilde az ürünler bulunduran dükkanlar yer alıyordu. O zamanlardan bu zamanlara kadar kendi dükkanıma dünyaca ünlü markaları getirmeye başladım. Hem yerel ürünleri hem de dünyaca tanınan ürünleri dükkanımda bulundurdum. Kozmetik dünyası kadınlar için hatta insanlar için oldukça önemli. Gıdadan sonra ikinci en büyük ihtiyaç da denilebilir.  Bu ürünler uzun vadeli ürünler değil, kısa vadeli hemen tüketilen ürünler olarak biliniyor. Kadınların olmazsa olmazı olan kozmetik dünyasına son zamanlarda erkekler tarafından da bir ilgi mevcut. Erkeklerin ilgisini çeken ürünler ise parfümler, tıraş bakım ürünleri, saç bakımı ve losyonlar. Bu sektör her geçen gün büyüdü ve hala büyümeye devam ediyor. Denizli'deki yerel mağazalar bu iş için tam hizmet veremediği için devreye ulusal zincirler girdi. Ulusal zincirler girince işin dokusu değişmeye başladı. Denizli'de yaklaşık 7-8 tane bireysel mağazacıların çoğu el değiştirdi, kimi kapattı dükkanını. Bireysel mağazalar içerisinde zincirlere rağmen ayakta kalmaya çalışan mağazalardan biriyiz. Zincir mağazalarıyla rekabet etmemiz mümkün değil. Bizler bir üründen 12 tane alıyorsak onlar 12 bin adet alıyorlar. Biz sadece geçmiş yıllardaki dostluklarımız ile ayakta kalıyoruz. Bizleri tercih eden müşterilerimiz çoğu zaman paraya değil de dostluğumuz için geliyor alışveriş yapmaya” dedi.

“YENİ JENERASYONA HİZMET VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Yeni nesil gençlerin kozmetiğe çok fazla ilgisinin olduğunu söyleyen Akkuşlu, “Yeni jenerasyona hizmet vermeye çalışıyoruz. Eskiden müşteri potansiyelimiz vardı. İnsanlar ne istediğini biliyordu. Yeni jenerasyona hizmet edecek ürünleri tedarik etmeye çalışıyoruz. Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte kozmetik alanında birçok yeni ürün çıktı. İnsanlar bu ürünlerin çok çeşitli ve ekonomik olmasını istiyor. Yaklaşık 30 yıldır bu işin içindeyim. Denizli'de insanlar bu bölgeye sadece kebap yemek için geliyorlar. Önceden burada devletin bazı kurumları bulunuyordu. Onların burada yer alması bizim için avantaj sağlıyordu. Fakat onları kaldırdılar bu caddeye insanlar daha az uğramaya başladı. Bizim en büyük sorunumuz bu bölgeye vatandaşın gelmemesi. Tek avantajımız ise yine bu bölgede bankaların olması” şeklinde konuştu.

“PANDEMİDE İNSANLAR YEREL MAĞAZALARA DÖNDÜ”

“PANDEMİDE İNSANLAR YEREL MAĞAZALARA DÖNDÜ”

Pandemiden dolayı insanların yavaş yavaş yerel mağazalara dönmeye başladığını belirten Akkuşlu, “Kafalarında ise hep soru işareti var. Yerel mağazaların ürünleri daha pahalı sattığını düşünüyorlar. Bizleri tercih eden insanların gelir seviyesi çok yüksek değil. Aslında her kesime hitap etmeyi amaçladığımız için gelir seviyesi yüksek insanların tercih edebileceği ürünleri de bulunduruyoruz. İthal tüm marka ürünlerden ve yerel marka ürünlerden her ikisini de bulunduruyoruz dükkanımızda. Sadece selektive ürünleri satamıyoruz. Bu ürünler lüks ve ayrıcalıklı ürünler olduğu için onları satmamız zaten yasak. Kişilerin günlük hayatlarında kullandıkları her şey bu dükkanda bulunuyor. Ürünlerin yüzde 60'ını şehir dışından yüzde 40'ını ise şehir içindeki toptancılardan tedarik ediyoruz. Yerel üreticiler yavaş yavaş tükendikleri için şehir dışından almak zorunda kalıyoruz. İstanbul'da üretim yapan bir firma bu ürünleri tüm Anadolu'ya satabilir, fakat Denizli'de üretim yapan bir firmanın ürünlerini şehir dışına gönderme şansı oldukça zor. İzmir, İstanbul, Ankara ve Antalya'dan ürünler alıyoruz. Bazen Konya'dan aldığımız zamanlarda oluyor. Dükkan içerisinde teknolojik ürünlerde bulunduruyoruz. Bunlar tıraş makineleri, epilasyon makineleri, saç kurutma makineleri. Fakat bu ürünlerin geçici olduğunu biliyoruz. Çünkü insanlar bu ürünleri internetten almaya çalışıyorlar. Fakat bu ürünlerin hiçbir zaman kalıcılığı olmadı. Mağazacılık işleri ne yazık ki zincirlerin eline kalıyor. Türkiye'nin parası sadece bir yerde toplanıyor. Zincirlerdeki en büyük handikap paraların tek bir noktada toplanması ve herkesin o noktaya yatırım yapması” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİDE İNSANLAR YEREL MAĞAZALARA DÖNDÜ”

“PANDEMİDE İNSANLAR YEREL MAĞAZALARA DÖNDÜ”

FATMA TEKEŞ- ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web