Denizli 29°C
17 Eylül 2019 - Salı

KORSAN FOTOĞRAFÇININ KARŞISINDAYIZ

2019-06-13 13:56:35 |
Gökhan Karaıslı
KORSAN FOTOĞRAFÇININ KARŞISINDAYIZ

KORSAN FOTOĞRAFÇININ KARŞISINDAYIZ

Denizli Fotoğrafçılar Esnaf Odası Başkanı Karabacak, düğün sezonu öncesi çiftleri ve ailelerini düğün fotoğrafçıları ve kameramanlar konusunda uyardı. Vergiye tabi olmayan ancak düğün ve her türlü cemiyetlerde ücret karşılığı fotoğraf ve kamera çekimi yapan kayıt dışı kişilere itibar edilmemesi gerektiğini dile getirerek, “En mutlu gününüz kâbusa dönüşmesin” dedi.

Her meslekte olduğu gibi profesyonel anlamda kendisini fotoğrafçılık ve kameramanlık mesleğine adayan kişilerin bugünlerde korsan diye tabir edilen kayıt dışı fotoğrafçılık ve kameramanlık yapanlarla başı dertte. Hiçbir maliye kaydı bulunmayan ancak düğün ve benzeri merasimlerde para karşılığı bu mesleği icra eden bir hayli fazla… Hal böyle olunca yıllık aidat, vergi, ruhsat, sigorta ve benzeri ödemelerinin külfeti altında ezildikleri yetmezmiş gibi teknolojik gelişmelerin fotoğrafçılık gibi meslekleri baltalaması cabası… Fotoğrafçılık ve kameramanlık gibi mesleklerle profesyonel anlamda emek veren meslektaşlarına sahip çıkan Denizli Fotoğrafçılar Esnaf Odası Başkanı İbrahim Karabacak, “Bu meslek bütün meslekler gibi manevi değeri yüksek bir meslek ve bu mesleği icra eden bütün meslektaşlarım değerli birer kıymet konumunda. Hepimiz, geçmişimizi, anılarımızı sonsuza kadar saklamak ve sahip çıkmak isteriz.  Şunu biliriz ki yaşadığımız her an ya hüzünlenerek ya da sevinçle hatırlanmayı kendisine borç biliriz. Fotoğrafçılık ve kameramanlık yapan insanlar sayesinde ortaya çıkardıkları şahane an kayıtlarıyla her an geçmişi yâd ederiz” diye konuştu.

Vatandaşın korsan fotoğrafçı ve kameramanlara karşı uyanık ve duyarlı olması gerektiği belirten Başkan Karabacak, “Fotoğrafçılığı ve kameramanlık mesleğini profesyonel anlamda yapan  esnaflarımız düzenli olarak vergi, sigorta, kira gibi giderleri ödüyor. Odaya kayıtlı üyelerimizin fiyat listeleri zaten ortak… Diğer taraftan baktığımızda hiçbir maddi ve manevi külfeti yüklenmeyen, fiyatları kafasına göre aşağı çeken ya da yukarı çıkaran kayıt dışı kişilerde mevcut. Durum böyle olunca bu mesleğin asıl sahipleri mağdur duruma düşüyor… Vatandaşlara her zaman şunu söylüyorum en güzel gününüz kâbusa dönüşmesin. Bizler vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için elimizden geleni zaten yapıyoruz. Vatandaşlardan tek ricam bu tip insanları gerekli ve ilgili yerlere şikâyet etmeleri ve bu gibi kimliği belirsiz kişiler tarafından mağdur edilmemeleri. ” ifadelerini kullandı.

VERGİ LEVHALI FOTOĞRAFÇI KAZANAMIYOR

Teknolojik gelişmeler içersinde fotoğrafçılık mesleğinin ve albüm kültürünün giderek yok olduğunu ifade eden Başkan Karabacak, “Şimdi insanlar fotoğraflarını tab ettirmek yerine sosyal medya paylaşımlarında ya da bilgisayarlarında saklıyor. Zaten eskiden olduğu gibi insanlar gelip stüdyo fotoğrafı çektirmek yerine akıllı telefonlarla yahut ekonomik gücü yerindeyse profesyonel makinelerle fotoğraf çekebiliyor. Sonuç olarak fotoğrafçı kazanamıyor. Hadi düğün, kına gecesi, mezuniyet gibi törenlerde para kazanmaya çalışıyorlar, bu seferde kayıt dışı kişiler fiyatları aşağı çekerek işin bütün yükünü çeken adamı ekmeğinden ediyor. Şu an Denizli’de inanın fotoğrafçılar sadece ve sadece biyometrik fotoğraf çekerek para kazanıyor. Devlet deseniz resmi evraklarda fotoğraf olayını sonlandırmaya başladı.  –e Devlet denilen sistemle sürekli fotoğraf ihtiyacı ortadan kalktı. El insaf edin ya millet bu paradan ekmek kazanıyor evine ekmek götürüyor. Emek hırsızlığının lüzumu yok” diye tepki gösterdi. Yasemin ORHAN- ÖZEL HABER

  


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web