Denizli 9°C
05 Aralık 2019 - Perşembe

KORKUTAN DEPREM  

2019-08-08 11:47:51 |
Gökhan Karaıslı
KORKUTAN DEPREM   

Denizli’de merkez üssü Mecidiye Bozkurt olan 6 şiddetindeki depremin ardından ilk görüntüler gelmeye başladı. Baklan, Bozkurt ve Çardak’ta etkili olan depremde can kaybı yaşanmazken, çok sayıda evde maddi hasar meydana geldi. 

Denizli’de saat 14.25’te meydana gelen ve il merkezinden de hissedilen depremin büyüklüğü ve merkez üssü belli oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ve AFAD tarafından verilen bilgiye göre depremin merkez üssü Mecidiye Bozkurt olarak belirlendi. Yerin 10 kilometre altında meydana gelen depremin büyüklüğünü ise önce 6.5 olarak açıklandı ardından 6.0’a revize edildi.

ÇARDAK’TA ARTÇI DEPREM

14.25’te meydana gelen deprem öncesi Çardak’ta da deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin büyüklüğünü 4.2 olarak açıkladı. 6 şiddetindeki depremin ardından Çardak merkezli bir artçı sarsıntı daha meydana geldi. Kandilli Rasathanesi, artçı sarsıntının büyüklüğünü 3.2 olarak açıkladı.

CAN KAYBI YOK

Deprem Bozkurt, Baklan ve Çardak’ta hissedildi. Depremde 3 ilçede başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere çok sayıda evde maddi hasar meydana geldi. Depremde Bozkurt İlçe Emniyet Amirliği çatısındaki kiremitler yere saçılırken, Baklan’da belediye tarafından yapılan kongre salonunun çatısında büyük çapta maddi hasar meydana geldi. İlk bilgilere göre depremde herhangi bir can kaybının yaşanmadığı öğrenildi.

AFAD UYARDI


Afad’dan şu uyarılar yapıldı: "Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Doğal gaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır." denildi

KAYMAKAMLIK BİNASI BOŞALTILDI

Vali Hasan Karahan, Bozkurt’ta meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından tüm ekiplerin bölgeye sevk edildiğini, hasar tespit çalışmalarına başlandığını söyledi.

Karahan yaptığı açıklamasında; “14.25 de merkez üstü Bozkurt ilçesi olan 6.0  büyüklüğündeki depremin ardından Valiliğimiz koordinasyonunda Bozkurt Kaymakamlığı, İl Jandarma Komutanlığı, AFAD İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Kızılay Başkanlığı, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili tüm kurumlar deprem bölgesine intikal etmiş ve çalışmalara derhal başlanmıştır.

Meydana gelen depremde; ilk belirlemelere göre can kaybı tespit edilmemiş olup, Çardak ilçemizde 5 vatandaşımızda da hafif yaralanmalar tespit edilmiştir. Bozkurt Kaymakamlık binası da hasar meydana geldiği için boşaltılmıştır” dedi.

6 KİŞİ YARALANDI

Sağlık Müdürü Berna Öztürk, deprem bölgesinde 6 kişinin hastanelere kaldırıldığını açıkladı. Öztürk, bir kişinin pencereden atladığını belirtti. Deprem nedeniyle meydana gelen yaralanmalara ilişkin açıklama yapan Sağlık Müdürü Berna Öztürk, hastaların sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Haberin Devamı Reklam Öztürk, “6 kişiden 5’i korktuğu ve paniğe kapıldığı için hastanede. Bir kişi de pencereden atlamış, hafif yaralanma söz konusu. Ölüm ya da ağır yaralanma söz konusu değil” diye konuştu. Öztürk, tüm sağlık ekiplerinin bölgeye intikal ettiğini ve sağlık hizmeti konusunda sorun yaşanmadığını dile getirdi.

KRİZ MASASI OLUŞTURDUK

Yaklaşık 15 saniye süren bir deprem yaşadık diyen  Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik“Şu an kriz masası oluşturduk. Kriz masası oluşturduk. Deprem nedeniyle çöken çatılar var. Bir iki ev yıkıldı fakat ölen ve ağır yaralı durumumuz yok. Güneş enerjileri patladı deprem nedeniyle. Deprem bölgesinde yaşıyoruz olayın farkındayız. Vatandaşlarımızı sakinleştirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. 20 mahalle için geniş çaplı çalışma başladığını bildiren Başkan Birsen Çelik, ayrıntıları aktarmaya devam edeceklerini bildirdi. HABER MERKEZİ

ŞİDDETLİ DEPREM

ŞİDDETLİ DEPREM

ŞİDDETLİ DEPREM

ŞİDDETLİ DEPREM


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web