Denizli 20°C
26 Şubat 2020 - Çarşamba

KONYA’DA DENİZLİ’Yİ TEMSİL EDİYOR

2020-02-14 10:11:24 |
Gökhan Karaıslı
KONYA’DA DENİZLİ’Yİ TEMSİL EDİYOR

Konya Kent Plaza’da düzenlenen Usta Eller Festivali’nde el sanatları sergisinde yer alan Yatağanlı bıçak ustalarından Hüseyin Merttürk Denizli’yi temsil ediyor.

Konya’da düzenlenen Kentte Usta Eller Festivalinde Denizli’yi temsil eden Yatağanlı Ustalardan Hüseyin Merttürk, stant açarak yatan kılıcı, yatağan bıçağı ve kemik tarak gibi Denizli’ye özgü ürünleri sergiliyor. Etkinliğin 16 Şubat’a kadar devam edeceğini dile getiren Merttürk, Denizli’den sadece kendilerinin olduğunu söyledi.

 

Bu tür festivallerde stant açarak Denizli kültürünü ve Denizli ürünlerini tanıtımını yaptıklarını dikkat çeken Merttürk, 900 yıllık geçmişi olan ve Selçuklu Devletinin, Osmanlı Devletin kılıçlarının Serinhisar’ın Yatağan Mahallesi’nde yapıldığını, Dünya markası olan Yatağan bıçaklarının Yatağan’da yapıldığını ve Denizli kültürünü anlatma fırsatı bulduklarını dile getirdi.

 

Merttürk şöyle konuştu; “Yatağanlı olarak kültürümüzü tanıtmaktan dolayı mutluyum. Burada tamamen el işçiliği olan bıçak, kılıç ve boynuz tarağı bulunuyor. Burada hem yapılış aşamalarını halka anlatıyoruz. Mesleğimi severek yapıyorum ve vatandaşı bilgilendirmeye çalışıyorum. Bizim yaptığımız ürünler tamamen el yapımı fabrikasyon ürünlerle karşılaştırılmamalıdır. Festivalde 20’nin üzerinde sanatçı eserlerini sergiliyor. Buradan İstanbul sinema ve sanat derneğinin düzenlemiş olduğu etkinlik emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Çeşitli illerden katılım sağlayan zanaatkârın el sanatları atölyelerinde; ahşap oyuncak, sedefkâr, lüle taşı, deri işleme kemik üzerine mikro sanat, doğal taş işleme, def ve bendir süsleme, cam işleme, telkâri, sedef işleme, yemeni, ipek dokuma, çömlek, zamk alpaga, baston, bıçak, ahşap yakma, karikatür, gümüş işleme, bez bebek yapımı gibi eserler bulunuyor.

 

Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web