Denizli 13°C
17 Şubat 2020 - Pazartesi

KONUTLARDA RİSK SÜRÜYOR

2019-10-09 06:20:08 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
KONUTLARDA RİSK SÜRÜYOR

Denizli Mimarlar Odası Başkanı Serdar Alayont, 99 depreminden sonra kamu binalarında tamamına yakınını güçlendirme ve yenilenme olduğunu ifade ederek, ancak konutlarda eski yapılarla ilgili sıkıntıların devam ettiğini hala depremle ilgili önlemlerin alınmadığını söyledi.

Mimari açıdan Denizli’nin sıkıntılarını değinen Mimarlar Odası Başkanı Serdar Alayont, Denizli özellikle 90 sonrasında tekstil sektörüyle birlikte hızlı ilerlemesiyle birlikte yapısal anlamda çok büyüdüğünü ifade eden Mimarlar Odası Başkanı Serdar Alayont, “Diğer kentlere nazaran hızlı bir kentleşme oldu. Ama maalesef planlı olmadı. Gerek dönemin yöneticileri, gerekse açıkçası birazda iğneyi mimarlar olarak kendimize batırmak lazım” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İSTENEN OLMADI 

Kentsel dönüşüm ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Serdar Alayont, “Kentsel dönüşüm ilk çıktığında yasa iyi niyetli bir yasaydı. Yani o zaman şöyle düşündük. Belli başlı bölgelerde yenilenecek o bölgelerdeki çürük yapılaşma bir şekilde yeni yapıya dönüştürülecek. Ama yasanın devamında öyle olmadı herkes bireysel olarak parsel bazında kentsel dönüşüme gitti. Öyle olunca isteyen yaptı isteyen yapmadı. Ada bazında bir mahalle bazında bir iş olmadı. Herhangi bir etkisi olmadı. Mutlaka faydası olmuştur kent anlamında ama mimari yenileme anlamında bir etkisi olmadı” diye konuştu.

DENİZLİ’DE ARSA SIKINTISI YOK

Denizli’de arsa sıkıntısı olduğuna dair düşüncelere katılmadığını dikkat çeken Alayont, “Denizli’de arsa sıkıntısı yok. Hatta arsa fazlası bile var diyebiliriz. Çünkü kentin gelişmekte olan Göveçlik, Kumkısık gibi yerlerde bir imar planı hazırlanmış ancak altyapı olarak eksiklikler var. Altyapıları eksik, doğalgaz ulaşmış değil oralarda arsa stoku var diyebiliriz. Denizli’de herkes hızlı bir gelişimle birlikte herkes gayrimenkule yöneldi. Paralarını bu şekilde değerlendirmek istediler. Faizler düşüktü. Öyle olunca arsalar alınıp satıldı. Dolaylı olarak insanın gözünde arsalar yetersiz gibi izlenim oluştu” dedi.

KONUTLARDA BÜYÜK RİSK SÜRÜYOR

Sık sık yaşanan depremlerin ardından önlemler konusunu da değinen Alayont; “ Denizli’de depremle ilgili önlemler aldı. Kamu alanlarıyla ilgili olarak ciddi adımlar atıldı. Ancak konutlarda bunu söylemek söz konusu değil. En azından kamu yapılarının güçlendirilmesi açısından 99 depreminden sonra ciddi hamleler oldu. Tamamına yakını ya yenilendi ya da güçlendirildi. Burada şu var konutlarda bunu söylemek mümkün değil. Atatürk Caddesi gibi Pelitlibağ gibi bölgeler zemin açısından riskli bölgeler yer altı su seviyesi yüksek. O bölgelerde bir katlı apartman 36- 40 bağımsız bölüm olan yerler var. Bunların 90 öncesi yapılan yerlerdir. Kontrol edildiği zaman çürük çıkacağı aşikârdır.  Ama kimse yapmıyor 50 kişin yapıyı yıkması ve yeniden yapması mümkün olamayabilir. Konutlarda Deprem yönünden bir iyileştirme olmuş değil” dedi. Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web