Denizli 38°C
07 Temmuz 2020 - Salı

Kış Lastiği Uygulaması başlıyor

2019-11-16 07:09:01 |
Haber Merkezi
Kış Lastiği Uygulaması başlıyor

Şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlarda 2019-2020 Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor. Kış lastiği özel araçlarda zorunlu olmasa da can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması öneriliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereğince başlatılan uygulamada yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Kış lastiği denetimleri bakanlık personelleri dışında, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

“CEZASI 625 LİRA”

Uygulama 1 Aralık 2019’da başlarken 1 Nisan 2020’ye kadar devam edecek.  Kurala uymayan araçların sürücülerine 625 lira ceza alacak. Kış lastiği takmamanın ceza 2020 yılının başından zamlanacak. Zorunluk kış lastiği uygulamasının olumlu bir karar olduğu belirten Denizli’de faaliyet gösteren lastik firmasının satış sorumlusu olan Hamdi Bakırtaş, trafik sağlığı, araç performansı için mevsimlik lastiklerin kullanılması gerektiğini belirtti.

“MEVSİMİNE UYGUN LASTİKLER KULLANILMALI”

Kış lastiğinin 7 derece ve altındaki iklim şartlarında kullanılmasını belirten Hamdi Bakırtaş, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağladığını açıkladı. Dervişoğlu, “Zorunlu Kış Lastiği uygulaması şehirlerarası mal ve can taşıyan ticari araçlarda zorunludur ancak hem aracın hem de insan sağlığı için özel araçların da 7 derecenin altındaki havalarda kış lastiği takmalarını öneriyoruz. Çünkü kış lastiği mevsimin şartlarına uygun lastiktir. Kış lastikleri yazın, yaz lastikleri kışın kullanılmamalı. 4 mevsim lastiklerin hem yaz hem de kış ayları için uygun olmadığını düşünüyorum. Kış lastikleri genellikle 4 ay gibi bir sürede kullanılıyor. Dolayısıyla lastik saklamaya da dikkat etmemiz gerekiyor. Lastiklerin güneş görmeyen, çok sıcak ve çok soğuk ortamlardan uzak tutulması ve üst üste istif edilmediğinde lastiğin ömrü uzar” dedi. Kubilay Y. GERBOĞA – ÖZEL HABER

  

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web