Denizli 17°C
03 Aralık 2020 - Perşembe

KEBAPÇILAR PAKET SERVİSİNE HAZIR

2020-11-21 07:10:44 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
KEBAPÇILAR PAKET SERVİSİNE HAZIR

Kısıtlamaların Cuma gününden itibaren başlamasıyla birlikte restoran ve lokantalar paket servis hazırlıklarını tamamladı. Denizli kebabı yapan lokantaların ise yarısı dükkanını kapatırken diğer yarısı paket servisi ile çalışmaya başlayacak.

KEBAPÇILAR PAKET SERVİSİNE HAZIR

Kısıtlamaların Cuma gününden itibaren başlamasıyla birlikte restoran ve lokantalar paket servis hazırlıklarını tamamladı. Denizli kebabı yapan lokantaların ise yarısı dükkanını kapatırken diğer yarısı paket servisi ile çalışmaya başlayacak.

Yasakların gelmesiyle birlikte restoran kafe ve lokantalar Cumartesi gününden itibaren paket servis yapmaya başlayacaklar. Kebapçı Mehmet Usta ise saat 10'dan sonra kebapları fırınlara atacak. Hazırlanması 2 saat süren kebapların servisleri saat 12'de başlayacak.  Paket servisleri saat 19.00'a kadar devam edecek.

“MÜŞTERİLERİMİZ DAHA ERKEN SAATLERDE SİPARİŞ VEREBİLİRLER”

Denizli kebabı yemek isteyen müşterilerin daha erken saatlerde sipariş vermeleri gerektiğini belirten Kebapçı Zafer Metin Öz, “Bizler bu kısıtlamaları daha önce de yaşadığımız için biraz temkinliyiz. Geçtiğimiz aylarda virüsün ilk yayılma zamanlarında da yaklaşık 3 ay boyunca paket servisi yapmıştık. Fakat kebap yerinde ve sıcak bir şekilde yenilmesi gereken bir şey.  Paket servislerinde kazancımız yarı yarının altına düşüyor. Yüzde 50 değil de yüzde 25 oranında paket servisi oluyor. Kebabın sıcak yenilmesi gerekiyor. Bu yüzden paket servislerinin en kısa sürede müşteriye ulaşması gerekiyor. Fakat daha önce paket servislerinde müşterilerden aynı tadı alamadıklarını duyduk. Burada kebap yemek ile eve götürüp kebap yemek arasında büyük bir fark var. Müşteri evine götürdüğü kebabı mikro dalgada ya da fırında ısıtıyor. Fakat aynı tadı alamıyor.  Kebabın tadı değişiyor.  Bizler müşterilere kebabın aynı tat da olacağının garantisini veremiyoruz. Müşteriler daha çok dükkanlarda yani kebap yerlerinde yemeyi tercih ediyorlar. Kebap çok farklı bir yemek. Ne hamburgere benzer ne tosta ne de köfteye. Denizli kebabının kendin has bir tadı ve yeme şekli vardır. Fakat müşterilerimizin daha erken saatlerde sipariş vermesini istiyoruz. Çünkü saat 19.00'a kadar elimizde kebap kalmayabilir” dedi.

“YASAKLARIN GELECEĞİNİ 15 GÜN ÖNCEDEN ANLAMIŞTIK”

Yasakların geleceğini müşterilerin yoğunluk oranından anladıklarını belirten Zafer Metin Öz, “Yasaklar henüz başlamamışken yani geçtiğimiz haftalarda bizler yasakların geleceğini müşterilerin yoğunluğundan anlıyorduk zaten.  İşler de ciddi oranda bir düşüş vardı ve müşteriler kebap yemeğe gelmiyorlardı. Yasaklar açıklanmadan 15 gün önce işlerimiz yarı yarıyanın altına düştü.  Bu düşüşü gördükten sonra yasakların geleceğini anladık. 21 Mart'ta yasaklar başlamadan önce Şubat'ın 15'inde işlerimiz durmuştu.  Paket servisi yapmaya başlamıştık. Fakat şehir dışından gelen müşterilerimiz şimdi ne yapacaklar?  Yollar açık olduğu için müşteriler İzmir'den İstanbul'dan Denizli'ye gelip kebap yemek istiyorlar. Onlara dükkanlar içerisinde yeme içmenin yasak olduğunu söylediğimiz de nerede yiyeceklerini düşünüyorlar. Zaten bizler başka şehirlerden gelen müşteriler tarafından para kazanıyoruz. Denizli'nin yerel halkı sadece pazar günü kebap yemeye gelir. Normal günlerde gelmezler. Şu anda en büyük sorunumuz bu. Dışarıdan gelen vatandaşların kebap yemesini istiyoruz. Bu yüzden paket servisinde düşüş yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“DAYANMA GÜCÜ OLAN ESNAFLAR DÜKKANLARINI AÇMAYACAKLAR”

13 yaşından beri kebapçılık yapan Zafer Metin Öz, yaklaşık 6 yıldır kendi kebap dükkanını işletiyor. Denizli’de Bayramyerinde 6 yıldır Kebapçı Mehmet Usta adlı dükkânda müşterilerine Denizli Kebabı hizmeti veren Öz, “Dükkân içerisinde şu anda 2 kişi çalışıyoruz. Paket servisleri için gerekli hazırlığımızı yaptık. İşlerimizin iyi olması için elimizden geleni yapıyoruz. Satışlarımıza internet üzerinden online devam edeceğiz. Kebapçıların çoğu dükkanını kapatacak. Bu işte uzun yıllar devam etmiş olan kebapçı büyüklerimiz dayanma güçleri oldukları için dükkânlarını kapatıp işletmeyecekler.  Dayanma gücü olan esnafların çoğu dükkanını kapatacak. Paket satışlarında fiyatları mecburen düşürmek zorunda kaldık. 1 kilo Denizli kebabını 180 liradan satarken 160 liraya indirdik. Herkesin bu zor günlerde et yemesini istiyoruz. Kebapçılık oldukça zor bir meslek. Et durdukça fire veren bir ürün. Zaman içerisinde çok beklemekten suyunu ve yağını kaybediyor.  20. kiloluk bir kuzuyu 1 günde bitirmek gerekiyor.  Müşterilerimizin en geç saat 16.00’a kadar sipariş vermelerini öneriyoruz. Kebaplar öğle saatlerinde tüketilirse lezzeti daha iyi olur” diyerek ifade etti.

Fatma TEKEŞ- ÖZEL HABER

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web