Denizli 30°C
26 Mayıs 2019 - Pazar

Kara Cuma'ya inat mübarek cuma

2017-11-29 13:49:33 |
Haber Merkezi
Kara Cuma'ya inat mübarek cuma

Denizli'de bir firma batılı ülkelerden sonra Türkiye’de de uygulanmaya başlayan "black friday" yani "Kara Cuma" kampanyalarına inat ‘Mübarek Cuma’, 'Beyaz Cuma' afişi asarak müşterilere Cuma günü yüzde 20 indirim kampanyası başlattı.

Denizli'de sürücü pisti caddesinde hizmet veren bir unlu mamülleri satış yeri tarafından batı ülkelerinden sonra ülkemizdeki bazı markaların indirim günü olarak belirledikleri "black friday" yani "Kara Cuma" kampanyalarına tepki olarak, "Mübarek Cuma" kampanyası başlattı. İşletme sahibi iki ortak astıkları afişe müşterileri de büyük destek veriyor. İşletme ortağı Mustafa Özkan, Cuma'ya yapılan hain bir saldırı olduğunu belirterek "Amerika Birleşik Devletlerinde, şükran gününden sonra gelen ilk cuma olarak adlandırılan kampanya, aslında bizim maneviyatımıza ve mübarek günümüz Cuma'ya  yapılan hain bir saldırıdır. O günü sözde indirimler ile süsleyip, alışveriş sezonu başlangıcı olarak belirleyen bu zihniyet, bilinç altına kara cuma olarak, karalamak ve iz bırakmak peşindedir. Son yıllarda İslam coğrafyasına yön veren bir millet olarak, bu denli maneviyatımıza zarar verecek, her oluşumun Türk Gençliği olarak karşısında durmaya devam edeceğiz" dedi.  Kampanyaya tepki olarak bu afişi hazırladıklarını belirten işletme ortağı İlhan Dönmez "Bizde Müslüman olarak, mübarek mirasımız olan Cumamıza sahip çıkmak için, böyle bir kampanya hazırladık, yüzde 20 Cuma indirimi olarak adlandırdığımız bu kampanyada, tüm halkımız ve esnaf arkadaşlarımızın bizi desteklemelerini ve kendilerinin de aynı böyle bir kampanya yapmalarını şahsen bekliyoruz. Bu afişi hazırlarken, renkleri ve dini kullanarak bize karşı, Müslüman alemine karşı, propaganda yapanlara karşı, bizde alt zeminimizi gördüğünüz üzere siyah, üzerine de beyaz cuma diye adlandırdığımız, mübarek Cumamızı yerleştirdik. Sloganlarımızı da yazdık" dedi.

İşyerinden alışveriş yapan müşterilerde afişin fotoğrafını çekmesi dikkat çekiyor. Alışveriş sonrası afişin fotoğrafını çeken İngilizce Öğretmeni Ersel Korkmaz ise "İlginç geldi, ilk kez böyle bir şey gördüm. Çünkü etrafımızda hep blackfriday diye görüyoruz. Bu gün whitefriday diye gördüm ve cumaya özgü indirimde olmuş.  Güzel olmuş" dedi.  Kara cuma propagandası hakkında da konuşan İngilizce Öğretmeni Ersel Korkmaz, "İsim yanlış seçilmiş. Köken olarak da daha farklı şeylerde söyleniyor. Bizi üzüyor tabi. Onun yerine whitefriday uygun bir ifade. Çünkü neden cuma, neden kara, güzel bir ifade değil " dedi.  İşyerinin müşterilerden Hacer Ceylan kampanyayı desteklediğini belirterek "Bence güzel bir kampanya, yabancı devletlerin kara cumasına tepki olarak, ben tasdikliyorum devamını bekliyoruz. Kara Cuma adı altında işi alışverişe sürüp bizim güzel Cumamızı engelliyorlar, devre dışı bırakmaya çalışıyorlar" dedi

Kampanyayı desteklediklerini belirten müşterilerden Hüseyin Uluköy ise "Güzel bir kampanya süreci var, kara Cuma'ya karşı, yapılan bu kampanyayı destekliyoruz. Kampanyanın, indirimler ile gündeme gelmesi tamam ama kara cuma ile gündeme gelmesine karşıyız. İndirimler halk için yapılsın ama kara cuma olarak ismin lanse edilmesi ve Cuma'nın anlam olarak 'birlik' anlamına geldiğinden dolayı da, bizim için birlik kara değil, güzellik beyaz bir sayfadır" dedi.


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web