Denizli 24°C
31 Mayıs 2020 - Pazar

KALE BİBERİN MERKEZİ OLACAK

2019-09-17 06:21:12 |
Haber Merkezi
KALE BİBERİN MERKEZİ OLACAK

Meşhur Kale Biberiyle ünlü Kale, biber üretiminde merkez olma yolunda hızla ilerliyor. Kale biberi üretimin alanının yüzde 35 büyüdüğü ilçede yeni ürün olarak Kaliforniya Biberi üretiliyor. Ziraat Odası Başkanı Halil Sayğın, tarım kenti olan ilçenin biber üretim merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Denizli’nin önemli tarım merkezleri arasında yer alan Kale, son yıllarda biber üretiminde söz sahibi olmak için önemli adımlar atıyor. Acımtırak tadı ve eşsiz lezzetiyle dikkat çeken Kale Biberi ile ünlü ilçede son yıllarda üretim alanı genişliyor. Rekoltenin ve kalitenin oldukça iyi olduğu bu yıl Kale Biberinin üretim alanı yüzde 35 artarak 600 dekardan 800 dekara çıktı. Dekarda 4 ton biberin hasat edildiği ilçede bu yıl 3 bin 200 ton Kale Biberinin hasat edilmesi bekleniyor. Fiyatın da yüz güldürdüğü üretim sezonda üretici ürettiği ürünü 3-5 TL arasında sattı. Üreticinin yüzünün güldüğü ilçede 2020’de üretim alanın bin dekara ulaşması bekleniyor.

YENİ ÜRÜNLER DENENİYOR

İlçede son yıllarda tütüne alternatif olarak biber üretim alanlarının genişlemesi dikkat çekiyor. Bir sezonda üretim alanının yüzde 35 büyüğü ilçede gelecek sezonlarda biber üretiminin ilk sıraya yerleşmesi bekleniyor. İlçede girişimci çiftçiler önderliğinde yeni ürünler de deneniyor. Bu yıl denenen ürün ise Kaliforniya Biberi oldu. Genel olarak kırmızı olarak tüketilen ürün, yurt dışına ihraç ediliyor. Bursa ve Eskişehir’in üretimde ilk sırada yer aldığı Kaliforniya Biberinde Kale, kendine yer edinmeye çalışıyor.

KALİTEDE SORUN YOK

Biber bu yıl ilk kez 45 dekar arazide denendi. Girişimci çiftçi Mustafa İşcanlı tarafından denenen üründe seralarda üretilen ürünlerin kalitesinin yakalandı. Yeşil olarak üretilen biber, Bursa’da işlendikten sonra yurt dışına gönderilecek. Kilosu 1.2 lira olan biberde rekoltenin yüksek olması bekleniyor.

ÇERÇEVEYİ GENİŞLETMEMİZ LAZIM

Kale’nin sadece Kale Biberiyle anılmaması gerektiğini belirten İşcanlı, “Bu kapsamda yeni ürünler deniyoruz. Kaliforniya da bunlardan sadece birisi. İlk sezonda kaliteyi yakaladık. Şimdi Antalya’da sera üretimi tamamlandı. Artık sıra bize geldi. Antalya’nın kalitesini yakaladık. Bildiğiniz gibi burası oraya göre yayla. Bu kalitenin yakalanması önemli. Biz yol gösterici olduk. Önümüzdeki sezon Kaliforniya’nın yanında kardola ve lombardi biber çeşitlerinde üretimler yapmak istiyoruz. Bu ürünler etli ve katma değeri yüksek ürünler. Bu konuda girişimler sürüyor. Emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

BİBER ÜRETİMİNDE MERKEZ OLMAK İSTİYORUZ

Kale Ziraat Odası Başkanı Halil Sayğın ise, ilçenin biber üretiminde büyük bir potansiyelinin olduğu söyledi. Sayğın, “Kale bildiğiniz gibi Kale Biberi ile ünlü. İzmir, Aydın, Muğla, Uşak, İstanbul gibi merkezlere ürün gönderiyoruz. Biraz daha tanıtım yapabilirsek ürün satış alanımız genişleyecek. Bunu da Kaliforniya gibi yurt dışına ihraç edilen ürünlerle sağlamak istiyoruz. Bu konuda Mustafa İşcanlı’ya cesareti ve girişimciliği için teşekkür ediyoruz. Onun önderliğinde çiftçilerimiz yeni bir adım atacak. Bu ürünlerle Kale Biberi de dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bu sayede biber üretiminde merkez olabilmeyi hedefliyoruz. Ziraat Odası olarak girişimci çiftçilerimizi her zaman desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

GÖKHAN KARAISLI-ÖZEL HABER

 

 

KALE BİBERİN MERKEZİ OLACAK

KALE BİBERİN MERKEZİ OLACAK


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web