Denizli 15°C
18 Şubat 2019 - Pazartesi

KALE BİBER FESTİVALİ’NE SAYILI GÜNLER KALDI

2018-08-08 14:11:46 |
Gökhan Karaıslı
KALE BİBER FESTİVALİ’NE  SAYILI GÜNLER KALDI

Kale Belediye Başkanı Salih Sağınç ve Kale Kaymakamı Murat Güneş, 24. Kaledavaz Biber Festivali ve Halk Konseri öncesi Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Salonunda basın açıklamasında bulundu.

Kale Belediye Başkanı Salih Sağınç ve Kale Kaymakamı Murat Güneş, 24. Kaledavaz Biber Festivali ve Halk Konseri öncesi Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Salonunda basın açıklamasında bulundu.

 

11 Ağustos’ta gerçekleştirilecek 24. Kaledavaz Biber Festivali ve Halk Konserleri öncesi son hazırlıklarını yapan Kale Belediye Başkanı Sağınç ve Kale Kaymakamı Güneş İle Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Salonunda basına yönelik düzenlemiş olduğu basın toplantısında festival programı hakkında bilgile verdi. Görsel ve yazılı basının yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısında festival hakkında açıklamalarda bulunan Kale Belediye Başkanı Sağınç, “Festival kapsamında amacımız adından da anlaşılacağı üzere Kale Biberini en iyi şekilde tanıtmayı amaçlıyoruz. Saat 10.00’ da açılışla başlayacak festival programımızı başlatmış olacağız. Öğleyin 12.00-13.00 civarında en güzel Kale Biberi yetiştirenleri belirlemek için bir yarışma yapılacak. Yarışma sonunda dereceye girenler ödüllendirilecek. Biber yarışmasının yanı sıra Kaleye özgü yöresel yemek ve tatlıların tanıtımlarının amaçlandığı yarışmalarımızda olacak” dedi.

 

KARPUZLAR USTA ELLERDE

ŞEKİL ALACAK

 

Kale Biberi ile Yöresel Yemek ve tatlı tanıtımlarının yanı sıra usta aşçıların karpuza da şekil vereceğini de söyleyen Sağınç, “Değişik bir şeyler yapılsın istedik. Festival bir gün içerisine sığdırıldığı için insanların bütün güzellikleri da aynı anda yaşamasını istedik. Usta aşçıların karpuzlar üzerinde yapacakları sanatsal çalışmalarla da farklı bir etkinliğe imza atmış olacağız.”

 

 İNCEĞİZDE 25 RESİMDEN OLUŞAN

SERGİ GERÇEKLEŞECEK

 

“İnceğiz Arap Apıştı Kanyonu'nun tanıtımı yönelik 25 resimden oluşan bir resim sergisi gerçekleştireceğiz. Bununla birlikte festival heyecanının cumartesi akşamı gerçekleştirilecek halk konserleriyle finali yapmış olacağız. Gecede Ali Kınık yanı sıra Ece Seçkin sahne alacak."

 

KALE KAYMAKAMINDAN DAVET

 

  1. Kaledavaz Biber Festivali ile İlgili konuşan Kale Kaymakamı Murat Güneş, "Kale biberi ve tatarımız gerek lezzetiyle gerek kendine özgü aromasıyla gerçekten ün salmış bir değerimiz. Kale Belediyesi'nin 2010 yılında Türk Standartları Enstitüsü'ne başvurması ile birlikte Coğrafi İşaret Patenti de alınmıştır. Kaleli çiftçilerimizin en önemli gelir kaynaklarından biri olan Kale biberinin tanıtılmaya ihtiyacı var. Bu amaçla her yıl düzenlenen festival önemlidir."

 

Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç ve Kaymakam Murat Güneş,10 Ağustosta gerçekleştirilecek olan 24. Kaledavaz Biber Festivali’ne tüm vatandaşları davet etti. Yasemin ORHAN


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web