Denizli 24°C
31 Mayıs 2020 - Pazar

JES’e karşı mücadele sürüyor

2019-11-07 14:54:40 |
Haber Merkezi
JES’e karşı mücadele sürüyor

Denizli'nin Sarayköy ilçesine daha önce birçok eyleme sahne olan Jeotermal Santral yapımı projesine tepkiler sürüyor. Dün gerçekleştirilen eylemde bölge halkı yapılması planlanan JES projesini bir kez daha protesto etti.

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde Hasköy, Karakıran, Tırkaz ve Acısu köylerine yakın bölgede yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali projesine ilişkin 18 Aralık Salı günü Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü ve Şirket yetkilileri “Tekkehamam Jeotermal Enerji Santrali ÇED Toplantısı” düzenlenmek istedi. Köylülerin yoğun protestosu ile karşılaşan yetkililer toplantıyı iptal etmek zorunda kalmıştı. Hasköy, Karakıran, Kabaağaç, Tekke ve Tırkaz mahallelerinden gelen köylüler, bölgede yeni bir JES istemediklerini dile getirmişlerdi. Köylülerle birlikte Denizli’den giden çevreci gruplar, Sarayköy Çevre Gönüllüleri ve Denizli Barosu Çevre Komisyonu adına Avukat Ozan Orpak da üreticilere destek verenler arasında yer almıştı.

EYLEM SÜRÜYOR

Geçen yıl yaşanan olayların ardından bölgede vatandaşın JES’e karşı mücadelesi sürüyor. Denizli'de Sarayköy ilçesine yapılması planlanan JES'lere bölge halkı karşı çıkmaya devam ediyor. JES projesini hayata geçirmek isteyen özel bir şirkete karşı açılan davanın bilirkişi ve keşif müdahil olan ekibe, Hasköy, Tırkaz, Tekkehamamı mahallelerinde yaşayan Sarayköy halkı direniş gösterdi. Denizli'den birçok çevrecinin katıldığı gösteriye Büyük Menderes İnsiyatifi, Cumhuriyet Halk Partisi'nden bazı isimler ve Hasköy, Tırkaz ve Tekkehamamı ile bilirkte Sarayköylü vatandaşlarda destek verdi.

JES DEĞİL AŞ İSTİYORUZ

Vatanndaşlar JES'e karşı yapılan eylemde 'Sermayenin değil halkın bilirkişisi', 'Jes kuyusu değil ölüm kuyusu', 'Kanser olmak istemiyoruz', 'JES değil aş istiyoruz', 'Havama suyuma toprağıma dokunma' yazılı dövizler dikkat çekti. Avukat Ozan Orpak, sosyal medya hesabından eylem ile ilgili yaptığı paylaşımda, 'Sarayköy ilçemizde kurularak doğamızı kirleten, topraklarmızı işlenemez hale getiren, havamızı zehirleyen J.E.S'lere karşı yöre halkımızla tek yürek olduk, bu onurlu mücadeleyi sürdürmek boynumuzun borcudur” dedi. HABER MERKEZİ


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web