Denizli 38°C
14 Temmuz 2020 - Salı

İŞİ BİLİYORLAR İŞE GİTMİYORLAR

2019-11-15 10:47:14 |
Haber Merkezi
İŞİ BİLİYORLAR İŞE GİTMİYORLAR

Diploma kiralamanın en moda mesleği olan eczacılıkta, kiralık dönemi kapanıyor. SGK, Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği, kiralık diplomalı eczanelere savaş açtı. Denizli’de ise Kale’de kiralık diplomalı bir eczaneye ceza kesilirken, il merkezinde ise şüpheli 2 eczanede denetimler sürüyor.

Türkiye'de kuaförlerden eczanelere, inşaatlardan gıdaya, avukatlardan gıda mühendisliğine, diş hekimliğinden, güzellik merkezine kadar pek çok sektörde diploma kiralanabiliyor. Ceza ve denetimlere rağmen diplomasını kiralayarak, can ve mal güvenliğini tehlikeye atanların sayısı artmaya devam ediyor. Daha önce tanıdık, eş-dost-akraba ile işe dönüştürülen kiralık diploma dönemi şimdi internette sosyal medya kanalları üzerinden işe dönüştürülüyor.

“YASAL DEĞİL, BÜYÜK YAPTIRIMLARI VAR”

Denizli Eczacı Odası Başkanı Osman Özdemir, diploma kiralamanın eczacılık mesleği için yasal olmadığını vurguladı. Bir eczacının, eczanenin hem sahibi hem de mesul müdürü olmak zorunda. Eczane açılmadan önce eczane açmak isteyen bireyler Sağlık Müdürlüğü ve odamıza başvuruyorlar. Başvurunun ardından muvazaa komisyonu kuruluyor. Komisyonda eczane açacak kişinin her şeyiyle ilgili bir ön çalışma, araştırma yapılıyor. Bazı maddi durumu iyi, para sahipleri diplomayı belirli bir para veya maaşlar kiralayabiliyor. Böyle bir girişimin yasal dayanağı yoktur, ciddi cezalar içerir. Muvazaa komisyonunda herhangi bir sorun olmadığı takdirde eczane açması yönünde onay çıkıyor. Ancak eczane faaliyete geçtikten sonra denetlemeler devam ediyor. Şüphe oluşursa Sağlık Müdürlüğü ve odamızca denetlemeler sıklaştırılıyor. Durum netleşinceye kadar üzerine gidiliyor. Denetimlerin ardından muvazaa tespit edilirse eczanenin ruhsatları elinden alınıyor. Denizli’de de böyle durumlar oldu. Özellikle Kale ilçesinde yaşandı. Şu an merkezde de şüpheli görünen birkaç eczane var bununla ilgili denetimler sıklaştırılarak devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“TÜM ÖDEMELER FAİZİYLE BİRLİKTE ALINIR”

Muvazaa yapmanın cezasının ve yaşanabilecek sorunlardan bahseden Başkan Özdemir, “Muvazaa yapan eczanenin ruhsatı alındığı zaman SGK hemen anlaşmasını bitiriyor. Daha önce de yapmış olduğu tüm ilaç ödemlerinin parasını faiziyle birlikte diploma sahibinden alıyor. Eczacının 5 yıl eczane açması olasılığı ortadan kalkıyor. Bunlar maddi sorunlar. Muvazaa eczane açan eczacının birçok yük biniyor çünkü tüm eczane işlemleri diploma sahibi üzerinden yürüyor. Para sahibi herhangi bir sıkıntı çıkarırsa bütün borçlar, çalışan işçinin SGK priminden, ödenecek vergilere kadar ve ilaç paralarına kadar hepsinin diploma sahibinin cebinden çıkmak zorunda. Bunları yaşadık. Türk Eczacılar Birliği, Sağlık Bakanlığı bunun önüne geçmek için çalışmalar yapıyor ve başarılı da oluyor” diye konuştu. Kubilay Y. GERBOĞA – ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web