Denizli 36°C
25 Haziran 2019 - Salı

İNŞAAT TERS KEPÇE

2018-12-21 07:15:23 |
Gökhan Karaıslı
İNŞAAT TERS KEPÇE

Denizli’de Eylül-Ekim aylarında daha ılıman bir dönem geçiren konut sektörü Kasım’da yaşanan sert düşüşe engel olamadı. Denizli’de konut satışları Kasım’da yüzde 44 azaldı.  İşadamı Eşref Ateş, sektörün derin bir nefes almaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Haziran seçimlerinin ardından konutta faiz oranlarının artmaya başlamasının ardından sektörde yaşanan finansman krizi büyüyor. Faizlerin yüzde 0,98’den 2,5’lara kadar yükseldiği sektör zor bir dönemden geçerken Türkiye İstatistik Kurumu, Kasım ayı konut satış oranlarını açıkladı. TÜİK’in resmi verilerine göre Denizli’de konuk satışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 44,6 azalarak 919’a düştü. Bu rakam Ekim ayında ise bin 531 olarak gerçekleşti.

HERKES SATIŞ PEŞİNDE

Bir ayda yüzde 40 düşen konut satış oranı sektörün içinde bulunduğu kriz ortamını bir kez daha gözler önüne serdi.  Sektörde durum böyleyken herkes kendi gemisini kurtarmaya çalışıyor. Ulusal çapta projeler yapan şirketlerin kendi finansmanlarıyla faizleri yüzde 0,98’e çekiyor. Banka kredisi kullanma konusunda sıkıntı yaşayan sektöre son olarak Ziraat Bankası destek olmuştu. Faizleri yüzde 1,78’e çeken banka, müteahhitlerin desteği olursa faizi 0,98’e indirme imkanı da sunuyor.

SEKTÖR NEFES ALMAK İSTİYOR

Bankanın uyguladığı durumun uygulanmasının zor olduğunu belirten Denizli’nin tanınmış genç işadamlarından Ateşoğlu İnşaat ve Gayrimenkul Sahibi Eşref Ateş, müteahhitlerin zor durumda olduğuna dikkat çekti. Ateş, “Zor bir süreçten geçen sektör var. İşler durma noktasına kadar geldi. Sektör temsilcileri ya krizin bitmesini bekliyor. Bekleyiş sırasında büyük firmalar ve bazı bankalar kampanyalar yapıyor. Bu sayede sektörün nefes alması bekleniyor. Sektörün zor döneminde bir destek de biz olmak istiyoruz. Kendi projemizde 250 bin TL’ye kadar yüzde 0,98’e indirdik” dedi. Gökhan KARAISLI

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web