Denizli 10°C
23 Şubat 2020 - Pazar

İKİ BÖLGE KORUMA ALTINDA

2019-09-11 10:27:33 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
İKİ BÖLGE KORUMA ALTINDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Honaz Saklıgöl ile Buldan Kamara Traverten Sırtı’nın koruma kararını imzaladı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı, yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Honaz ve Buldan’da iki önemli bölgenin hassas alan ilan edilmesiyle ilgili kararı imzaladı. Honaz Saklıgöl ile Buldan Kamara Traverten Sırtı’nın hassas alan olarak tescil edildiği karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Honaz’ın Yukarıdağdere Mahallesi, Gölarası Mevkii’nde bulunan ve doğal güzelliği ile dikkat çeken Saklıgöl, 26 Haziran 2019’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından potansiyel doğal sit alanı ilan edildi.

BULDAN’DA KAMARA TRAVERTEN SIRTIDA KORUMA ALTINDA

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre, Kamara Traverten Sırtı “Kesin Korunacak Hassas Alan”  olarak ilan edildi.  Aralarında Yenicekent Kamara Traverten Sırtı’nın da yer aldığı Antalya, Denizli, Muğla, Osmaniye, Van, Rize ve Adana'da 9 ayrı bölgenin kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Kamara Traverten Sırtı, “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak ilan edildi.  Romatizma, Kalp-Damar Sertliği, Hemoroit, Karaciğer Yetmezliği, Deri, Mide, Böbrek ve Kadın Hastalıklarına iyi geldiği bilinen kaplıca kaynağının oluşturduğu Kamara Traverten  Sırtı, 2.Derece Doğal Sit Alanı Çevre ve Şehircilik Bakanlık Makamının 26 Haziran 2019 tarih oluru ile “Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Alanı” olarak tescil  edilmişti. Halil GÖREL

 

İKİ BÖLGE KORUMA ALTINDA

İKİ BÖLGE KORUMA ALTINDA


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web