Denizli 32°C
18 Eylül 2019 - Çarşamba

HUZURSUZ BACAK SENDROMUNA DİKKAT!

2019-08-22 07:18:51 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
HUZURSUZ BACAK  SENDROMUNA DİKKAT!

Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli olan ve yaşamımızın neredeyse üçte birini kapsayan aktif bir dönem olarak tanımlanıyor. Ancak bazı sorunlar uyku kalitesini bozuyor ve sağlıkla birlikte hayat kalitesini de etkiliyor.

Toplumun yüzde beşinde görülen ve daha fazla kadınları etkileyen “Huzursuz bacak sendromu”, tedavi edilmediğinde, sadece uykuya geçiş sırasında değil;gün içinde yoldayken bile yaşanabiliyor. Hastalığın belirtileri yaz aylarında biraz daha şiddetleniyor. Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Abdullah Özkardeş, huzursuz bacak sendromu hakkında bilgi verdi.

 UYKUYA GEÇERKEN BELİRTİLER BAŞLIYOR

Huzursuz bacak sendromu, genellikle dinlenme halindeyken özellikle de uykuya geçişte bacaklarda tarif edilemeyen huzursuzluk, karıncalanma, yanma, batma ve ağrı hissinin meydana gelmesiyle ortaya çıkan bir tablodur. Hastalar bu durumda kalkıp yürümeye geçtiklerinde şikayetlerinin azaldıklarını söylemektedir.Semptomların uykuya geçerken ya da uykudayken gelişmesi yaşam kalitesini bozmaktadır.

RAHATSIZLIK TÜM GÜN SÜREBİLİYOR
Huzursuz bacak sendromunun, hastada oluşturduğu rahatsızlık hissi, gününü masa başında çalışan ya da hareketsiz bir şekilde geçiren kişilerde gün boyunca sürebilir. Bazı hastalarda gündüz saatlerinde azalan şikayetler, gece ortaya çıkabilir. Böyle durumda hastalar uykuya dalmakta zorlanır ve uyku bozuklukları oluşur.

OTOBÜSTE YA DA UÇAKTA BİLE YAŞANABİLİR

Pek çok kişi bu sorunu önemsemeyip, bir hekime başvurma gereği duymaz. Ancak topumun yüzde 5’ini etkileyen hastalık, eğer tedavi edilmezse kişinin yaşam kalitesini de önemli ölçüde düşürmektedir. İlerlemiş vakalarda kişiler sadece uyurken değil otobüste ya da uçakta bir seyahat halindeyken de bu belirtileri yaşar. Rahatsızlık bir süre sonra kronik hal alabilir ve hastada depresyona yol açabilir.

PEK ÇOK NEDENİ OLABİLİR

Huzursuz bacak sendromunun genetik temelli olduğu ve ailesinde bu hastalık öyküsü bulunan kişilerin risk grubunda yer aldığı bilinmektedir. Genetik kaynağının dışında hastalık pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenlerin kontrol altına alınmasıyla, hastalarda önemli ölçüde rahatlama görülmektedir. HABER MERKEZİ

Huzursuz bacak sendromuna yol açan nedenler şöyle sıralanabilir:

B12 vitamini eksikliği,

Diyabet,

Böbrek yetmezliği,

Magnezyum ya da folik asit eksikliği

Sigara

Bazı ilaçların kullanımı

Parkinson hastalığı

Üre kreatinin eksikliği

Kas hastalıkları

Fibromiyalji

Dolaşım bozuklukları

Stres

Hareketsizlik

Çeşitli cerrahi operasyonlar

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web