Denizli 27°C
20 Ekim 2019 - Pazar

HEM EĞLENCE HEM ÖĞRENME

2019-07-11 12:04:44 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
HEM EĞLENCE HEM ÖĞRENME

Anadolu Gençlik Derneği, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek, manevi değerlerini ayakta tutacak gençleri yetiştirmeye devam ediyor. AGD tarafından gelenek haline gelen ‘Yaz Etkinlikleri’ bu yıl da tüm Türkiye genelinde ve Denizli genelinde de kursiyerlerine eğitim vermeye başladı.

AGD Denizli Şubesi Ortaokul Komisyonu Başkanı Mehmet Cemal Dağdaş, Yaz etkinliklerinin devam ettiğini ifade ederek etkinliklerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dağdaş “Müslümanlık, güzel ahlak üzere yaşamaktır. Maalesef, ahlakı önemsemeyen, İslam’la bağı bir fanatizmden öteye geçmeyen Müslümanların sayısı hızla artmaktadır, bizim güzel bir ahlak üzere yaşayan nesiller için daha çok gayret etmemiz gerekir” dedi. Anne ve babaların çocuklarına bırakacağı en güzel mirasın güzel ahlak olduğunu vurgulayan Dağdaş, her daim ‘önce ahlak ve maneviyat’ düsturuyla ilerlediklerinin altını çizerek, “Ahlak kişinin kendi için istediğini kardeşi için de istemesidir, kişinin kendi için istemediğini kardeşi için de istememesidir. İmam Gazali der ki; ‘Eğri ağacın doğru gölgesi olmaz’. Yani netice itibarıyla bizim çocuklarımız, bizim gölgelerimizdir. Eğer biz düzgün olursak çocuklarımız da düzgün olur, eğer bizde yamukluk, bir eğrilik varsa, o eğrilikten doğru bir gölge beklememiz doğru olmaz” dedi.

Sadece okumaya ve ezbere dayalı bir eğitim sisteminin etkili olmayacağına vurgu yapan Dağdaş, iyinin, güzelin ve adaletin tesis sürecinde öğrenmenin, üretmenin ve dinlenmenin, insan olmanın gereği olduğunun altını çizerek, bu eğitimlerin asli görevlerinin bu değerleri gençlere benimsetmek olduğunu belirtti. Dağdaş, “Küçük kardeşlerimiz hem yüzmeyi öğrenmeli hem ata binmeyi, hem yaşadığı şehrin tarihi dokusunu tanımalı hem de ortak buluşma noktamız camilere aşina olmalı. Yaz etkinlerimizin müfredatını hep buna göre ayarladık” diyerek, gençlere verecekleri eğitimlerin müfredatlarından bahsetti. Gençlerin mevcut durumlardan her anlamda büyük ölçüde etkilendiğinin altını çizen Mehmet Cemal Dağdaş, bunun asıl nedeninin ise Müslüman yetişkinlerin dünyevileşmesi, gençlerin de farklı arayışlara girmesi olarak yorumladı. Dağdaş, “Kötü örneklerin olumsuz etkisinin olduğu yadsınamaz ama araştıran, doğru adreslerle tanışan gençlerde bir sıkıntı olmuyor. İslam’ın ne olduğunu anladıklarına bağlılıkları daha da artıyor. İslam’ı yaşamak yoldaki bir taşı kaldırmaktır, yetimleri sarıp sarmalamaktır,  komşusu açken tok yatmamaktır, insanlara faydalı olmaktır, kibirlenmemek, alçak gönüllü olmaktır, yaşamak insanı yaşatmaktır. İslam’ı yaşamak, masum bir insanı öldürmenin bütün insanları öldürmek gibi olduğunu bilmektir” dedi.

HEM EĞLENCE HEM ÖĞRENME

HEM EĞLENCE HEM ÖĞRENME


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web