Denizli 20°C
26 Şubat 2020 - Çarşamba

HAKKIMIZ OLAN KADROYU İSTİYORUZ!!!

2019-07-05 10:56:50 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
HAKKIMIZ OLAN KADROYU İSTİYORUZ!!!

Tarım Orman Çalışanları Birliği (TOÇ BİR-SEN) ve Bayındır Memur-Sen il ve şube başkanları 81 ilde eş zamanlı olarak düzenledikleri basın toplantısıyla geçen haftalarda TBMM’de kabul edilen sözleşmeli personelin, sözleşme sürelerinin 4artı 2’den, 3 artı 1’e düşürülmesine yönelik; içinde pek çok eksikliğin ve eşitsizlik bulduğu yasaya ilişkin tepki gösterdi. Basın toplantısı sonrasında PTT’ye giderek milletvekillerine mektup gönderen heyet, “Biz hakkımız olanı istiyor, kadro mücadelemizde destek bekliyoruz” diye haykırdı.

TOÇ BİR-SEN Denizli Şubesinde düzenlenen basın toplantısında TOÇ BİR- SEN Denizli Şube Başkanı Osman Tavşan, Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Denizli Şube Başkanı Feyzullah Öselmiş’in yanı sıra çok sayıda şube başkanı ve üye katıldı. Basın toplantısında grup adına konuşan TOÇ BİR-SEN Denizli Şube Başkanı Osman Tavşan, “Tarım Ormancılık ve Bayındır Çevre İnşaat Hizmet Kollarının Yetkili Sendikaları, Toç- Birsen ve Bayındır Memur-Sen olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’nde kabul edilen ve sözleşmeli personeli öz ve üvey evlat diye ayrıştıran yasa teklifindeki adaletsizliğin bir an önce düzeltilmesi noktasında sezimizi duyurmak için bir araya geldik. TOÇ BİR-SEN ve Bayındır Memur-Sen il ve şube başkanlarımızca aynı zamanda 81 ilde eş zamanlı olarak milletvekillerimize mektup gönderiyor ve bir kez daha hakkımız olanı istiyor ayrıca kadro mücadelemizde destek bekliyoruz diye haykırıyoruz” dedi. Heyet düzenlenen basın toplantısının ardından TOÇ BİR-SEN binasından PTT’ye kadar yürüdü. Burada ilgili vekiller yazdıkları mektupları postalayan heyet, PTT binası önünde, “Biz hakkımız olanı istiyor, kadro mücadelemizde destek bekliyoruz” diye haykırdı.

ÇALIŞMA BARIŞI SARSILACAK

Geçen haftalarda TBMM’de sözleşmeli personelin, sözleşme sürelerinin 4artı 2’den, 3 artı 1’e düşürülmesine yönelik düzenledikleri basın açıklamasında konuya hiç sıcak bakmadıklarını ifade eden Başkan Tavşan, “İçinde pek çok eksikliğin ve eşitsizliğin bulunduğu bir yasa kabul edildi. Sözleşmeli olarak görev yapan öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlilerinden bir kısmına yönelik yapılan söz konusu iyileştirmede diğer kamu kurumlarında ve unvanların da görev yapan personelin yer almaması hiç kuşkusuz çalışma barışını derinden sarsacak, çalışanların moral ve motivasyonunu düşürecektir” şeklinde konuştu.

KİMSE ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPAMAZ

Sorun çözmekten ziyade sorunları çoğaltıp çalışma barışının ve adaletini yerle bir olduğunu savunan Başkan Tavşan, “Düzenleme bu haliyle asla doğru değildir. Yıllarca iş güvencesi kırmızı çizgimiz diyerek, her platformda kadrolu istihdamın hayati bir gereklilik olduğu biliniciyle; 4B’li sözleşmeli kardeşlerimizin 4A kadrosuna geçilmesi için mücadele ederken bugün bir de sözleşmeli personeli bu düzenlemeyle kendi aralarında eşitsizce ayıran kanuni düzenleme hiçbir şekilde kabul edilemez. Bazı kamu çalışanları bu düzenleme ile sevindirilirken, diğerlerine üvey evlat muamelesi yapılması, toplumsal ve çalışma hayatındaki dengeyi bozmanın yanı sıra Anayasamızın da temel eşitlik ilkesiyle de asla bağdaşmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Bir an önce sözleşmeliliğe sona erdirecek ve ayrım yapmaksızın tüm sözleşmelileri kapsayacak şekilde yeni bir adımın atılmasını gerektiğini söyleyen Başkan Tavşan, “Unutulmamalıdır ki düzenleme dışında kalan kamu görevlileri ayrıcalık değil sadece hakkı olanı talep etmektedir. Ayrıca geçen gün mecliste kabul edilen bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde de değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin görüşüldüğü genel kurulda Milli Eğitim, Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler’in personel rejimine ilişkin farklı talepler olduğunu biliyoruz.  ‘Ve önümüzdeki dönemde Ak Parti olarak bunarlı ilgili paydaşlarla ve kurumlarla görüşerek kapsamlı bir şekilde ele alacağız’ sözlerinin de aynı zamanda takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi. 

HAKKIMIZ OLAN KADROYU İSTİYORUZ!!!

HAKKIMIZ OLAN KADROYU İSTİYORUZ!!!

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web