Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma

GRİP AŞISINA PUAN KRİTERİ GETİRİLDİ

2020-10-24 09:32:34 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
GRİP AŞISINA PUAN KRİTERİ GETİRİLDİ

Covid-19 salgını nedeniyle önemi bu yıl daha da artan grip aşısının, Türkiye'ye 1 milyon 350 bin doz geldiği belirtildi. Koronavirüsü pandemisi sürecinde grip aşısı uygulamasında puanlama sistemine geçildi. Denizli Eczacılar Odası Başkanı Osman Özdemir, Charlson Risk Skoru'na göre hesaplanan puanlamada, 5 ve üzeri puan alanlar grip aşısı olabileceğini söyledi.

GRİP AŞISINA PUAN KRİTERİ GETİRİLDİ

Covid-19 salgını nedeniyle önemi bu yıl daha da artan grip aşısının, Türkiye'ye 1 milyon 350 bin doz geldiği belirtildi. Koronavirüsü pandemisi sürecinde grip aşısı uygulamasında puanlama sistemine geçildi. Denizli Eczacılar Odası Başkanı Osman Özdemir, Charlson Risk Skoru'na göre hesaplanan puanlamada, 5 ve üzeri puan alanlar grip aşısı olabileceğini söyledi.

Türkiye'ye 1 milyon 350 bin doz geldi. Aşıya olan ilginin artması, aşıya ulaşmadaki zorluk puan sistemini beraberinde getirdi. Sağlık Bakanlığı'nın e-Nabız sisteminde uyguladığı kriterlerde, puanı 5 ve üzeri olan kişiler grip aşısı için ‘uygun’ sayılıyor. Denizli Eczacılar Odası Başkanı Osman Özdemir, “Aşılar depoya gönderildi ama Sağlık Bakanlığı takibinde işlem yapılıyor. Türkiye’ye gelen aşı miktarı 1 milyon 350 bin doz Aşılar depoya gönderildi ama Sağlık Bakanlığı takibinde işlem yapılıyor. Türkiye’ye gelen aşı miktarı 1 milyon 350 bin doz. Pandemi nedeniyle grip aşısının talebi çok arttı. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı tarafından aşının kronik rahatsızları fazla olan kişilere e-Nabız üzerinden aşı alıp alamayacağı belirlenmiş durumda” diye konuştu.

“AŞI HAKKI OLANLAR REÇETEYE İŞLENECEK”

Koronavirüs belirtileri ile gribe yakalananların benzer belirtileri göstermesi nedeniyle yüksek riskli hastalığı olan vatandaşların grip aşısı olmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Başkan Özdemir, “Aşılar depoya gönderildi ama sağlık bakanlığı takibinde işlem yapılıyor. Vatandaş bakacak aşı hakkı varsa hekimine başvurup reçetesini Sağlık Bakanlığı’nın sistemi üzerinden yazılmış şekilde alacak. Bu reçeteyi eczacısına götürecek eczacı RECETEM sistemi üzerinden aşı hakkı olan bu kişinin reçetesine işleyecek. Bu işlediği reçeteyi sistem, ecza deposunun üzerine düşürüyor ve oradan girilen reçetedeki aşı kişi adına eczaneye ulaşıyor” açıklamalarında bulundu.

Charlson Risk Skoru’na göre hastalıkların puan karşılıkları ise şöyle:

1 puan
Koroner arter hastalığı
Konjestif kalp yetmezliği
Kronik pulmoner hastalık
Peptik ülser hastalığı
Periferik damar hastalığı
Serebrovasküler hastalık
Diabetes mellitus
Karaciğer hastalığı (hafif derecede)
Konnektif doku hastalığı
Demans

2 puan
Diabetes mellitus (uç organ hasarının eşlik ettiği)
Renal hastalık (orta veya ağır derecede)
Hemipleji
Nonmetastatik solid tümör
Lösemi
Lenfoma
Multipl myeloma

3 puan
Karaciğer hastalığı (orta veya ağır derecede)

6 puan
Metastatik solid tümör,
AIDS
Charlson İndeksine Göre Komorbidite Derecesi
Komorbidite derecesi

Toplam puan:
0: Risk Yok.
1-2: Hafif Risk
3-4: Orta Risk
5 ve üzeri: Yüksek Risk

Kubilay Y. GERBOĞA – Özel Haber

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web