Denizli 37°C
09 Temmuz 2020 - Perşembe

GERİ DÖNÜŞÜME BÜYÜK KATKI

2020-06-27 06:15:51 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
GERİ DÖNÜŞÜME BÜYÜK KATKI

GERİ DÖNÜŞÜME BÜYÜK KATKI

Atık çuvallardan üretilen toz paspası (Toz Püskülleri) imalatı yapan Mehmet Kavak, hem geri dönüşüme katkı sağlıyor hem de tüm esnaflara temizlik maddesi olarak toz alıcı toz püskülü üretiyor.

3 yıl önce toz püskülü üretmeye başlayan 57 yaşındaki Mehmet Kavak, emekli olduktan sonra bu işe merak sardığını belirterek şimdi imalatçı olduğunu söyledi. Tüm Türkiye’ye toz püskülü gönderen Kavak, kullanılmayan atık çuvalları toplayarak toz püskülü imalatı yaptığını dile getiren Kavak, “ Eskiden bu toz püskülleri bezden oluyordu. Biz çuval püsküllerinden yapmaya başladık. Türkiye’de diğer illere de gönderiyoruz” dedi.

“GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILABİLİR”

Geri dönüşüme büyük katkı sağladıklarını ifade eden Kavak, “Çuval gibi naylon gibi plastikler doğada en geç çürüyen atıklar olarak biliniyor. Yıllarca doğada kirlilik yaratıyor. Hem biz bu doğa kirliliğinin önüne benim adımıza bir nebze olsun geçmiş oluyorum.  Hem de ekmek paramızı buradan çıkarıyorum. Çuval gibi bu tür ürünler doğaya atmadan geri dönüşüme kazandırılabilir” dedi.

“KOLAY GİBİ GÖRÜNÜYOR AMA ZOR”

Toz püskülünün basit bir şey gibi göründüğünü ancak zahmetli bir iş olduğundan söz eden Kavak; “Hiçbir şey göründüğü gibi basit değildir. Toplanan çuvallar öncelikle temizleniyor ilaçlanıyor. Ardından tek tek yolunarak püskülleri çıkartılıyor. Püskül haline getirdikten sonra gürgen sap ile bütünleşiyor” dedi.

Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web