Denizli 29°C
17 Eylül 2019 - Salı

GEMİCİ’DEN ÜRETİCİLERE UYARI

2019-03-21 12:52:01 |
Gökhan Karaıslı
GEMİCİ’DEN ÜRETİCİLERE UYARI

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte ağaçlarda çiçeklenme döneminin başladığını hatırlatan Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, pek çok meyve ağacı çiçek açarken bu dönemde bitki bakımına dikkat etmenin gerektiğini dile getirdi.

Bitkilerde hastalık oluşumuna neden olan cansız ve canlı etmenlerin zararlı etkilerinden bitkileri korumak ve hastalanan bitkileri yeniden sağlıklı hale getirmek için çeşitli yöntemlere başvurulduğunu söyleyen Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, özellikle erkenci ürün verecek ağaçlarda bakıma dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Verimin daha fazla elde edilmesi için bitkilerin bakıma ihtiyacı olduğunu söyleyen Başkan Gemici; “ Özellikle bu mevsimde dikkat etmek gerekiyor. Bitki hastalıklarına karşı etkin bir mücadele yapabilmek için öncelikle hastalık etmeninin doğru olarak teşhis edilmesi gereklidir. Etmen tanındıktan sonra onun özellikleri ve hastalık oluşturma mekanizması dikkate alınarak nasıl bir mücadele programı uygulanması gerektiğine karar verilir. Uygulanacak olan yöntemin ekonomik ve kolay uygulanabilir olması da önemlidir.

 

Denizli’nin meyve ve sebze üretiminin yapıldığı önemli illerden bir tanesi olduğunu değinen Gemici, “ Hem merkez ova olsun hem de ilçelerde çok çeşitli ürün yelpazesi bulunuyor. Bazı bölgelerimizde erkenci dediğimiz kayısı gibi erik gibi ürünler yetiştiriliyor. Bazı bölgelerimiz yüksek kesimlerde bazı bölgelerimiz ise birazda aşağılarda yer aldığı için bakım anlamında farklı uygulamalar olabiliyor. Bu farklı iklim koşullarını da dikkate alarak bitkilere o şekilde bakım yapılması gerekiyor. Şimdiden üreticilerimize bereketli bir yıl diliyoruz” diye konuştu. Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web