Denizli 10°C
23 Şubat 2020 - Pazar

GELENEKLER YAŞATILIYOR

2019-08-21 06:30:41 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
GELENEKLER YAŞATILIYOR

Kaleiçi’nde her türlü çeyizlik malzemenin bulunabileceğini söyleyen Kaleiçi Güzelleştirme Derneği Başkanı Soner Yıldız, son yıllarda düğün geleneklerinde eskiye dönüşün başladığını dile getirdi.

Son yıllarda düğün geleneklerinde eskiye dönüşün hızla başladığını dile getiren Kaleiçi Güzelleştirme Derneği Başkanı Soner Yıldız, Bazı kaybolmaya yüz tutmuş gelenekleri devam ettiren vatandaşların olduğunu ifade etti.

Bu gelenekler doğrultusunda işletmesinde bütün geleneksel ürünlerin bulunduğunu söyledi. En eski geleneklerden bir tanesinin de testi kırma olduğunu aktaran Kaleiçi Güzelleştirme Derneği Başkanı Soner Yıldız, “Son yıllarda eskiye dönüş bizleri oldukça memnun etti. Bazı yörelerde meşhur olan testi kırma ilimizde de devam ediyor. Gerçekten zengin bir kültüre sahibiz. Kaleiçi’nde  çeyizlik malzeme satan esnaflarımızda bulunan testiler düğüncüler tarafından satın alınıyor.  Türkiye’de düğün başlı başına kültür. İlimizde de her ilçenin her yörenin farklı bir düğün kültürü var. Testi kırma geleneği çok uzun yıllardan beri devam ediyor. Devam eden ender geleneklerden bir tanesidir” dedi.  

Testi Kırma Geleneği: Desti kırma geleneği çoğumuzun şahit olduğu ve yahut duyduğu klasik geleneklerimizden biridir. Gelin kaynanasının evine girmeden önce, içi şeker veya buğday-arpa gibi şeylerle doldurulmuş bir testiyi bir kerede yere çalmak ve kırmak zorundadır. Bu gelenek eve bereket getirdiğine inanılan bir gelenektir.

GELENEKLER YAŞATILIYOR

GELENEKLER YAŞATILIYOR


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web