Denizli 24°C
30 Mayıs 2020 - Cumartesi

FİYATIYLA DUDAK UÇUKLATIYOR

2019-10-10 08:03:43 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
FİYATIYLA DUDAK UÇUKLATIYOR

Son yıllarda verimi düşen çam fıstığının kilogram fiyatı şaşırtıyor. Aktarlarda satılan Çam fıstığının kilogram fiyatı 500 ila 800 arasında değişiyor.

Son yıllarda verimi düşen çam fıstığı altınla yarışması dikkat çekiyor. Son yıllarda verimi düşen çam fıstığının fiyatı dudakları uçuklatıyor. Aydın, İzmir gibi illerde üretilen çam fıstığında verim düşüşünden kaynaklanan sıkıntıdan dolayı kilogram fiyatı 500-800 TL arasında değişiyor. Aktar Sefa Beyoğlu, çam fıstığının fiyatı yüzde 40 artmış durumda. Rekolte düşüklüğü fiyatları her geçen gün arttırdı. Fiyatı ürünün kalitesine göre değişiyor. Vatandaşlar fiyatının yüksek olmasından dolayı gramla alabiliyor. Eskiden pilavlarda, tatlıda ve pek çok yerde kullanılıyordu ancak fiyatından dolayı pek fazla alan yok. Rekoltenin yüksek olması durumunda fiyatların düşebileceğine inanıyorum” dedi.

Türk mutfağında lezzet katması için bazı yemeklerde ve tatlılarda kullanıldığını söyleyen Beyoğlu,

Türk mutfağında ise nerede ise hemen hemen her yemeğe, pasta, böreğe, çöreğe katılabilir. Sıklıkla kuş üzümü ile birlikte çam fıstığının pilavlarda kullanılıyor. İrmik ve un helvaları, baklavalar ve tatlıları süslemek için ve lezzet katmak için kullanılıyor. Çam fıstığını günümüzde daha çok Restaurantlar ya da tatlı firmaları çam fıstığını almaktadır. Çam fıstığının faydaları saymakla bitmez besin ve protein deposu ancak fiyatının yüksek olmasından dolayı çok fazla alan olmuyor” diye konuştu. Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web