Denizli 31°C
22 Eylül 2020 - Salı

Fitness Gösteri Sporu Haline Geldi

2019-11-27 15:25:42 |
Haber Merkezi
Fitness Gösteri Sporu Haline Geldi

Son dönemlerde fitnessın sağlık için değil gösteri için yapıldığı tartışmaları devam ediyor. Fitness antrenörü Selim Bayındır, gençlerin vücut yapmak için bilinçsiz bir şekilde ilaç kullandığını ve bu sporun sağlıklı bir şekilde yaşamak için değil, vücut gösterisi için yapıldığını vurguladı.

Fitness antrenörü olan aynı zamanda Denizli’de sporcu ilaçları satan Selim Bayındır, toplumun bu ilaçları satan işletmelere karşı ön yargıları olduğunu belirtti. Spora yeni başlayan gençlerin bilinçsiz bir şekilde hareket etmesi nedeniyle ölümlerin yaşandığını belirten Bayındır, dükkanda satılan bütün ilaçların kontrolden geçtiğini ifade ederek internet üzerinden alınan bilinçsiz satışların ölümle sonuçlanabileceğini belirtti.

“İLLEGAL HİÇBİR ÜRÜN SATMIYORUZ”

Tarım Bakanlığının yasakladığı hiçbir ürünün satışına yer verilmediğini belirten Bayındır, ”Spora yeni başlayan gençlerin ilaç kullanma konusunda kendi antrenörlerinin önerdiği ilaçları satarım. Her şeyi bir anda olsun isterler. Burada kullanılan her ilaç bilinçli ve dozunda kullanmadığı sürece zararı dokunur. Bu durumda da artık yapabileceğim herhangi bir şey kalmıyor. Bundan sonra artık o eğitimi veren fitness hocasına ya da ebeveynlere düşüyor bu görev. Synthol iğnesinin satılması kanunen yasak, ancak ne yazık ki bazı spor salonları veya benimle bu işi yapan kişiler bunu illegal yollarla satıyorlar. Bu iğneyi kullanan kişi kas yapmış olmuyor. Sadece kısa süre içinde göstermelik kası oluyor. Vücudun bütün dengesi bozulduğundan dolayı çoğu zaman onu kullananlar ya kötü bir görüntü ile sonuçlanıyor, ya da ölüp gidiyor. Denizli’de bu işi yapan 4 işletmeydik ancak bu illegal ürünlerden dolayı çoğu yer kapandı. Denizli’de bu işi yapan tek işletmeciyim” dedi.

“GÖRSELLİK VAR İCRAAT YOK”

Gençlerin bu sporu sağlıklı yaşamak için değil, vücut gösterisi yapabilmek için uğraştıklarını belirten Bayındır, “Gençler fitness salonlarına sırf vücut gösterisi yapabilmek ve cinsel hazlarını tatmin edebilmek için vücut yapıyorlar. Zaten bunu kuvvetli ve sağlıklı yaşamak için yapsalardı bu gibi zararlı ilaçları kullanmak yerine her gün bilinçli ve düzenli beslenerek bu forma zaten kavuşabilirlerdi. Bunun en büyük kanıtı şudur; bir beden işçisiyle spor salonlarında vücut yapmış bir gencin kuvveti bir değildir. Beden işçisi sürekli aynı işi yaptığı için vücudu o kuvvete karşı zaman içinde dirençli oluyor. Ancak spor salonlarında protein takviyesi yaparak 1 yıl içinde vücut geliştiren bir genç aynı işi asla yapamaz. O etkileyici vücuda sahip bir kişi asla 30 kilo bir çuvalı sırtında rahatça taşıyamaz. Çünkü vücudu buna karşı dirençli değil. Hamallık yapanların vücudu daha dirençlidir. Fakat protein ile beslenmedikleri için vücudu belli bir şekle kavuşmuyor. İşte bundan dolayı fitnessi göstermelik bir spor olarak görüyorum. Görsellik var, fakat icraat yok” açıklamalarında bulundu. Oğuzhan Yelgen - Özel Haber


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web