Denizli 34°C
18 Eylül 2020 - Cuma

FAZLA MESAİ VERİMİ DÜŞÜRÜYOR

2019-02-06 12:36:37 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
FAZLA MESAİ VERİMİ DÜŞÜRÜYOR

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Denizli Şube Başkanı Recep Oktay, fazla mesai yapan işçilerden verim alınamadığını dile getirerek, işçilerin 8 saatten fazla çalıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Fazla mesainin çalışan işçileri verimsizleştirdiğini söyleyen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Denizli Şube Başkanı Recep Oktay, Tekstil sektörüne bakacak olursak 55 bin tekstil çalışanı 12 saat çalışıyor. Bunların 1 saatte yol zamanını ekleyecek olursak bunların çocuklarına ayıracak zamanlarının olmadığını görüyoruz. İşçiler robot gibi görülmemeli. Oysaki bir işverenin 8 saatin üstünde çalıştırdığı işçiden verim alamamaktadır. Her ne kadar mesaiye bırakıp üretimi arttırıyoruz dese de o işçiden randıman alamıyor. Biz sendikalar haftalık 45 saat çalıştırılan işçiler daha sağlıklı daha kaliteli çalışıyor” dedi.

Sendikalaşmanın önemine değinen Oktay, “Gereğince işçinin özgür iradesiyle sendikalı olma hakkı var ama kanunun verdiği bu hakkı maalesef kullanamıyor. İşverenlerin birliği kadar İşçilerimizle birlik beraberlik içinde olmalıyız. İşverenlere sesleniyorum. İşçinin anayasal hakkı olan sendikalaşmadan korkmamalı. Oysaki sendikalı olan iş yerlerindeki üretim artı kalite olur” dedi. Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web