Denizli 38°C
25 Haziran 2019 - Salı

FARKLI İLLERDE AYNI KADERİ AYNI DÖNEMDE YAŞADILAR

2018-02-12 06:31:52 |
Gökhan Karaıslı
FARKLI İLLERDE AYNI KADERİ AYNI DÖNEMDE YAŞADILAR

Yaşadıkları sorunlar nedeniyle beyin oksijenlenmesi bozulan ve doğdukları farklı illerden tedavi amaçlı Özel Denizli Tekden Hastanesi’ne sevk edilen bebekler, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde yaşam mücadelesini kazanarak ailelerine kavuştular.

OKSİJENSİZ KALAN BEBEKLERDE 'KALICI HASAR' RİSKİ AZALTILIYOR

Bebeklerin sağlık durumu hakkında bilgi veren Özel Denizli Tekden Hastanesi Eğitim Direktörü aynı zamanda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Yenidoğan Uzmanı da olan Doç. Dr. Osman Öztekin, üç bebeğin de doğdukları merkezlerde yaşadıkları farklı sorunlar nedeniyle  beyinde oksijenlenmelerinin bozulduğunu ve acil tedavi gereksinimi nedeniyle farklı illerden sevk edildiklerini  bildirdi. Doç.Dr.Öztekin, hastalarda gelişen beyin hasarının ilerlemesinin durdurulması amacıyla beyin soğutma işlemi uyguladıklarını, bebeklerim uzun  ve zorlu süreçlerden geçtiğini , özverili takip sonucu bebekleri taburcu edebilmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.  Yenidoğan Uzmanı Doç Dr. Osman Öztekin ayrıca doğum sırasında farklı nedenlerle beyin oksijenlenmesi bozulan hastalara çok acil tedavi gerektiğini belirterek bu gibi durumlarda zaman kaybedilmeden uygun merkez arayışına girilmesi gerektiğini de vurgulamayı ihmal etmedi.

BEYİN SOĞUTMA İŞLEMİ İLE HAYATA TUTUNDULAR

ÇİVRİL  Bebek ve ÇAY Bebek  Afyonkarahisar’dan, YILDIZ  Bebek  ve KÜÇÜKKELEŞ Bebek  Kütahya’dan,   SAVAŞ Bebek  ve TEKİN Bebek  ise  Uşak’tan Denizli Tekden Hastanesi  Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne beyin oksijenlenme sorunu gelişmesi nedeniyle doğdukları merkezden acil şartlarda getirildiler. Doç.  Dr Öztekin ve ekibi tarafından ilk müdahalesi yapılan hastaların zaman kaybedilmeden beyin soğutma (hipotermi) işlemi başlatıldı. 3 gün süren beyin soğutma işlemi ardından yoğun bakımı ünitesindeki takipleri yaklaşık 2 hafta ile 4  hafta arasında süren bebekler annelerinin kucağında taburcu edildiler.

BEBEKLER 'SOĞUTULARAK' YAŞAMA TUTUNUYOR

Tekden hastanesi Eğitim Direktörü ve Yenidoğan Uzmanı Doç.Dr.Osman Öztekin, beyinde oksijenlenme sorunu yaşayan bebeklere uygulanan beyin soğutma yöntemi  ile ilgili olarak “Anne karnında veya doğum sırasında öngörülemeyen  farklı nedenlerle beyni  oksijensiz  kalan bebeklerde  ölüm,  zihinsel  veya bedensel engelli olma riski yüksek oranlarda  artmaktadır. Bu tür bebekler de gelişebilecek olumsuzluklar “hipotermi” olarak adlandırılan beyin soğutma yöntemiyle en aza indirilebiliyor. Hipotermi tedavisinin bu konuda yeterli donanıma ve tecrübeli ekibe sahip merkezlerde yapılması önem teşkil ediyor. Hipotermi  tedavisine  doğum sonu mümkün olan en kısa sürede başlanması hayati önem taşıyor ve sonuçları daha yüz güldürücü olabiliyor. Haber MERKEZİ


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web