Denizli 38°C
07 Temmuz 2020 - Salı

Ev hanımları hünerlerini sergiledi

2019-11-16 06:36:50 |
Haber Merkezi
Ev hanımları hünerlerini sergiledi

Denizli’de ilk kez düzenlenenGastro World Master Chefs Uluslararası Gastronomi Festivalinde ev hanımları Denizli’nin yöresel lezzetleri ile yerli ve yabancı jüri üyelerinin karşısına çıktı. Yarışmada ev hanımı Sema Akboğa, ilk sırada yer aldı.

Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Pamukkale Belediyesi ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün destek verdiği festival Gastro World Master Chefs Uluslararası Gastronomi Festivali, EGS Kongre ve Kültür Merkezi Fuar Alanı’nda kapılarını açtı. Denizli Genç Aşçılar Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen, gastronomi bölümü okuyan meslek Lisesi ve üniversite öğrencilerin katıldığı festival, usta yerli ve yabancı birçok jüri üyesinin yer aldığı yarışma ile büyük heyecanla başladı.35 ülkeden 80 yabancı jürinin yer alacağı festivalde 10 ülkeden kıtalar arası yaklaşık 400 yarışmacı el lezzetlerini konuşturdu. Yarışmaya gastronomi bölümü okuyan meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra yöresel lezzetler kategorisinden de ev hanımları hünerlerini sergilediler.

YÖRESEL LEZZETLERİN ŞAMPİYONU SEMA AKBOĞA

Festivalde gerçekleşen canlı performansların yanı sıra ev hanımları için yapılan yöresel lezzetler kategorisinde Denizli’de yaşayan 5 ev hanımının hazırladığı yöresel lezzetlerini yerli ve yabancı birçok jüri üyesi değerlendirdi. Juri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda yarışmanın birincisi Sema Akboğa, ikincisi Veda Sözeri ve üçüncüsü ise Melahat Erka oldu. Bu yarışmaya katılmaktan büyük bir gurur duyduğunu ifade eden Sema Akboğa, “Yemeklerime önem verip beni birinci seçen bütün jüri üyelerine çok teşekkür ediyorum. Daha öncede katılmış olduğum 4 yarışmadan derecem vardı. Bu yarışmada bana ayrı bir değer kattı. Birçok ev hanımlarının bu gibi yarışmalara katılarak hem kendilerini göstermeleri hem de yöresel kültürümüzü ön plana çıkarmaları gerektiğini düşünüyorum. Ben elimden geldiği kadarıyla Denizli’ye has yöresel lezzetleri sunmaya çalıştım. Bunu başarabildiysem ne mutlu bana. Umarım benim gibi birçok ev hanımı bunu başarabilir” diye konuştu.

Yarışmanın jüri üyeleri, canlı performanslarıyla büyük heyecan katan öğrenci kategorisinin sonuçları da önümüzdeki günlerde açıklanacağını duyurdu.Oğuzhan YELGEN

 

Ev hanımları hünerlerini sergiledi

Ev hanımları hünerlerini sergiledi

Ev hanımları hünerlerini sergiledi

Ev hanımları hünerlerini sergiledi


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web