Denizli 16°C
22 Kasım 2019 - Cuma

ENGELLİ RAPORUNDA NELER DEĞİŞTİ?

2019-07-13 07:32:46 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
ENGELLİ RAPORUNDA NELER DEĞİŞTİ?

Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şubesi Başkanı Osman Çiyancı, Erişkin ve Çocuklar için Engellilik değerlendirmesi hakkında yönetmenliğin yürürlüğe girdiğini söyledi.

Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Osman Çiyancı, Erişkin ve Çocuklar için Engellilik değerlendirmesi hakkında yönetmenliğin yürürlüğe girdiğini ifade ederek değişiklikler hakkında bilgi verdi.  Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik ve Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik (ÇÖZGER) yürürlüğe girdiğini ifade eden Çiyancı, “Böylece 30/3/2013 tarihli Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. Bu yazıda sadece Yönetmeliklerin haklara yönelik uygulanmasından söz edilecek. ÇÖZGER ile birlikte çocukların raporları üzerinde artık “engelli” kelimesi ve herhangi bir engel oranı yazmayacak. Bunun yerine rapor üzerinde “özel gereksinimli birey” yazacak ve raporda özel eğitim, rehabilitasyon, destek eğitim, evde eğitim, ergoterapi, fizyoterapi ve engel durumlarına göre belirlenecek özel gereksinimler yer alacak. Raporda çocukların özel gereksinim düzeyleri belirlenecek ve çocuklar engelli haklarından, bu düzeylerin karşılığı olan engel oranlarına göre yararlanacaklar. Çocukların raporlarında ağır ya da hafif engelli ibareleri de yazılmayacak. ÇÖZGER Yönetmeliğine göre; “Çok ileri düzeyde özel gereksinim vardır”, “Belirgin düzeyde özel gereksinim vardır” ve “Özel koşul gereksinimi vardır” ibareleri, ağır engelliliğin karşılığıdır. Dolayısıyla evde bakım aylığı başvurularında; raporda bu ibarelerin aranması gerekir. Buna yönelik mevzuat düzenlemesi bekliyoruz. Düzenleme gecikmiş olsa dahi alınan yeni raporlardaki uygulama bu şekilde olacaktır.

Engel oranı kalktı ise, “çocuklar adına ÖTV istisnalı araç alımı nasıl olacak” sorusu akla gelebilir. Yönetmeliğe göre raporda “özel koşul gereksinimi vardır (ÖKGV)” ibaresi yazılı olanların engel oranı; yüzde 90-99 arasına karşılık gelmektedir. Engelli sağlık raporunda bu ibare yazılı olanların ÖTV istisnalı araç alması mümkün olacaktır. Bu duruma yönelik değişiklik, ÖTV II Sıralı Tebliğde yakında yayınlanacaktır. ÖTV istisnalı araç alımında dikkat edilmesi gereken bir husus; eğer rapor süreli ise, süresi bitimine 6 ay kalıncaya dek araç alımı yapılmış olmalıdır. 20 Şubat 2019 tarihi itibarı ile elinde geçerli raporu olanların haklar konusunda kazanımları devam edecek. Bu konunun daha anlaşılır olması için örnekler üzerinden konuyu açıklamaya çalışalım. Erişkinler için yani 18 yaşının üzerinde olanlar için de bazı değişiklikler oldu. Ancak elinde sürekli engelli sağlık raporu olanların raporu değişmeyecek. Bu kişilerin kazanılmış hakları devam edecek.

Elinde 2 yıllık veya 1 yıllık gibi süreli raporu olanlar, süresi bitimine yakın raporlarını yenileyebilecekler. Erişkinler için de “ağır engellilik” ibaresi artık yazılmayacak. Bunun yerine bağımlılık düzeyleri belirtilecek ve ağır engelliliğin karşılığı olarak “tam bağımlı birey” ifadesi yazılacak.

Yeni raporlamada artık raporlarda haklara yönelik hiçbir ifade yer almayacak. Örneğin engelli maaşı, sosyal yardım, engelli kimlik kartı gibi ifadeler yazılmayacak. Sadece 18 yaş altı için, bireyin ya da ailenin talebi ile çocuğun çalışabilir olup olmadığı kısmı doldurulabilecek. Bunun yanında erişkinler için çalışıp çalışamayacağına ve hangi alanlarda çalışamayacağı kısmının doldurulması zorunludur.

Kişinin birden fazla engelli sağlık raporu varsa en son tarihli raporu geçerli olacak. Engelli sağlık kurul raporu düzenlendikten sonra 30 gün içinde rapora itiraz edilebilecek. Bu süre içinde itiraz yapılmazsa, rapor geçerli sayılacak. Engel durumunda değişiklik ya da ilave bir engel durumu olması halinde en erken 6 ay sonra yeni rapor talep edilebilecek. Bu Yönetmelikler engelli sağlık kurul raporları ile birlikte çocukların ve erişkinlerin terör, kaza ve yaralanmaya bağlı durum bildirir sağlık kurulu raporunun alınış işlemlerini de düzenler” diye konuştu.

 

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web