Denizli 20°C
21 Mart 2019 - Perşembe

EN BÜYÜK SORUN TANITIM

2018-07-09 09:08:48 |
Gökhan Karaıslı
EN BÜYÜK SORUN TANITIM

Denizli’nin tescilli tarım ürünleri arasında en meşhurlarından birisi olan Kale Biberi, son yıllarda üretim alanlarındaki azalmayla boğuşuyor. Pazarının çok fazla büyümemesi ve fiyatların sürekli olarak düşüş eğilimi gösterdiği üründe üreticinin en büyük sorunu tanıtım. Kale Ziraat Odası Başkanı Halil Sayğın, tanıtımdaki sıkıntılar yüzünden pazarın gelişemediğine dikkat çekti.

Denizli’nin tescilli tarım ürünleri arasında en meşhurlarından birisi olan Kale Biberi, son yıllarda üretim alanlarındaki azalmayla boğuşuyor. Pazarının çok fazla büyümemesi ve fiyatların sürekli olarak düşüş eğilimi gösterdiği üründe üreticinin en büyük sorunu tanıtım. Kale Ziraat Odası Başkanı Halil Sayğın, tanıtımdaki sıkıntılar yüzünden pazarın gelişemediğine dikkat çekti.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde üretilen Kemaliye 24 ile Malatya’nın Arapgir ilçesinde üretilen Eğin 24 biberi ile Türkiye’nin tescili bulunan 3 biberinden birisi olan Kale Biberi’nde hasat devam ediyor. İlçede bir asrı aşkın süredir üretimi yapılan Kale Biberi, 19 ayrı vitamin ve minerali bünyesinde barındırıyor. Taner ağırlığının yaklaşık yarım kiloyu aşan biber daha çok acı tadıyla biliniyor. Yaş ve kuru olarak tüketilen biber, 2010 yılında tescil edildi. Kale’de Akçay havzası olarak bilinen Demirciler, Alanyurt, Gökçeören, Günlük, Kızılcaağaç, Esenkaya, Habipler, İnciryakası ve Özlüce Mahalleleri’nde üretiliyor. Suyu çok seven formu ile daha çok sulak alanda üretimi yapılan ürünün, toplam üretim alanı ise 650 dekar. Her yıl üretim alanı biraz daha azalan üründe geçen yılki rekolte 3 bin ton olarak gerçekleşti.

TANITIM SIKINTILARINI AŞMALIYIZ

Ortalama dekarda 3,5 ton üretimin yapıldığı Kale Biberi’nde üretim alanı her dönem azalıyor. İlçede 1981 yılından bu yana Kale Biberi üretimi yapan Ramazan Akça, ürünün Kale’de çok bilinmesine rağmen hala Denizli’de tanınmadığına dikkat çekti. Kızılcaağaç Mahallesi’nde askerden hemen geldikten sonra başladığı üretimde 37 yılını geride bırakan Akça, “Kale Biberi etli yapısı ile ağza güzel bir tat bırakıyor. Daha çok acı olarak tüketiliyor. Üretimde hala üreticimizin bilmediği noktalar var. Öncelikle çiftçimizin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Ardından da tanıtım konusundaki sıkıntıları aşmamız gerekiyor. Hala Kale Biberini tanımayan insanlar var.

KALE BİBERİ DİYE İZMİR BİBERİ SATIYORLAR

Öyle ki Denizli’de semt pazarlarında Kale Biberi diye İzmir sivrisi diye bilinen ürünleri satıyorlar. Bunu aşmamız gerekiyor. Öyle bir tanıtım çalışması uygulamalıyız ki Kale Biberini tüm Türkiye bilmeli. Bugün gelinen noktada bizim biberimizi Denizli’nin daha çok rağbet göstermesi gereken bir ilçe dışında en çok biberi Aydın’a gönderiyoruz. Bu ironiyi aşmamız gerekiyor. Aksi halde üretim alanları azalmaya devam edecek” dedi.

FİYATLAR İSTENİLEN DÜZEYDE DEĞİL

İlçede 20 yıldır Kale Biberi üreticisi olan Özcan Karakuzu ise fiyatlardan yakındı. Günlük Mahallesi’nde 5 dekar alanda üretim gerçekleştiren Karakuzu, 8-10 lira bandında açılan fiyatların bir anda 4 liraya kadar düştüğünden dert yandı. Karakuzu, “Ortalama rekoltenin dekarda 3,5 ton olduğunu düşünürsek ilk hasadı yapan kişi karlı çıkıyor. Onlar 8-10 lira arasında satarak tüm giderlerini karşılayıp para kazanıyor. Geride kalanlar ise sadece giderlerini karşılayabiliyor. Bunda biraz sıkıntı yaşıyoruz. Fiyatlardaki istikrarsızlık yüzünden üretim alanlarında düşüş yaşanıyor” diye konuştu.

ÜRETİME YAĞMUR ENGELİ

İnciryakası Mahallesi’nde üretim yapan Durmuş Ali Mazak, Haziran’da yağan 10 günlük yağmurun üretimi sıkıntıya soktuğunu söyledi. Biberin yapısı gereği suyu çok sevdiğini aktaran Mazak, “Ancak o dönemde yaşanan dolu yağışının ardından dikilen ürünlerde sersemlik yaşandı. Daha yeni yeni ürün kendine geliyor. Bu yıl üretim sezonu o yüzden geç başladı. Akçay’ın dibinde olan üreticiler ilk hasadı yaptı. Diğer bölgede kalan bizler ise hala sıkıntı yaşıyoruz. Fiyatlar konusunda sıkıntılarımız her zaman oldu. Kale Biberini daha geniş çevrelere tanıtırsak bu sorunun aşılacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

BİN TONU ÇÖPE GİDİYOR

Kale Ziraat Odası Başkanı Halil Sayğın, yılda üretilen 3 bin ton üründen bin tonunun çöpe gittiğini açıkladı. Türkiye’nin 3 tescilli biberinden birisi olan Kale Biberinin üretim alanlarını genişletmek istediklerini aktaran Sayğın, “Biz üretim alanlarını genişletmek isterken üretim alanı her yıl düşüyor. Bunda pazarın dar olması ilk neden. Pazardaki darlık üretime de yansıyor. Fiyatların sürekli düştüğü biberi üretici üretmek istemiyor. Üreten üretici de ilk iki hasadın ardından uç biberi olarak da adlandırılan turşuluk biberi fiyatların dip yapması nedeniyle hasat etmiyor. Bu da 3 bin ton üretimin bin tonunun çöpe gitmesi anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

FESTİVALİN KAPSAMININ GENİŞLEMESİ GEREKİYOR

Biber Festivaline dikkat çeken Sayğın, “İlçemizin tek değeri olan Kale Biberini tanıtmak için her yıl Ağustos ayında festival düzenleniyor. İlçemizden ve çevremizden çok sayıda katılım oluyor ancak bunu daha da geniş çevrelere yaymalıyız. Sadece Denizli ili içine değil İzmir gibi İstanbul gibi yerlerden misafirler davet etmeliyiz. Kapsamı ne kadar geniş olursa biberin tanıtımı daha da artacaktır. Bu da pazar engelini aşabilir. Pazarın genişlemesi ürüne olan ilgiyi de arttıracaktır. Bu sayede ülkemizin 3 tescilli biberinden birisi olan Kale Biberi, ülke genelinde tüketilmeye başlanacaktır” dedi. Gökhan KARAISLI-özel haber


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web