Denizli 38°C
25 Haziran 2019 - Salı

Elektrik Aboneliğinde Kolaylık

2018-10-22 12:17:01 |
Gökhan Karaıslı
Elektrik Aboneliğinde Kolaylık

Elektrik Aboneliğinde Kolaylık

Aydem ve Gediz Elektrik Müşteri İlişkileri Direktörü Mustafa Demir, 8 Haziran 2018 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren imar ve iskân sorunu olan binalara Yapı Kayıt Belgesi verilmesini içeren ve kamuoyunda “İmar Barışı” olarak bilenen düzenleme ile ilgili elektrik aboneliği işlemlerine dair açıklamalarda bulundu.

 

Afet risklerine hazırlık kapsamında, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla yapılan düzenleme ile 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kurum ve kuruluşlara 31.10.2018 tarihine kadar başvurulabilecek, 31.12.2018 tarihine kadar kayıt bedelinin ödenmesi hâlinde ise Yapı Kayıt Belgesi alınabilecektir. Aydem ve Gediz Elektrik Müşteri İlişkileri Direktörü Mustafa Demir, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yapı Kayıt Belgesi alınan yapılar için tüketiciler, yapının kullanım amacına göre mesken veya ticarethane gibi ilgili abone grubu dikkate alınarak, İzmir ve Manisa illerinde yetkili dağıtım şirketi olan GDZ Elektrik Dağıtım Şirketi’nde, Aydın, Denizli ve Muğla illerinde yetkili dağıtım şirketi olan ADM Elektrik Dağıtım Şirketinde “Bağlantı Anlaşması” yaptıktan sonra, Şirketimizle perakende satış sözleşmesi imzalayarak elektrik aboneliği alabilecektir” dedi.

 

 “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda, 30.09.2018 tarihi itibari ile Şirketlerimizin faaliyet alanında bulunan İzmir ili için 481 bin 853, Manisa ili için 69 bin 489, Aydın ili için 90 bin 711, Denizli ili için 56 bin 396, Muğla ili için 151bin 414 adet olmak üzere, toplamda 849.863 adet müracaat alındığı bilgisi edinilmiştir. Başvuru süresinin sona erme tarihine kadar, başvuru sayısının çok daha yüksek sayılara ulaşacağı düşünülmektedir. Bu veriler dikkate alındığında, İmar Barışı kapsamında sorumluluk sahamızdaki 5 büyükşehirde 100 binden fazla kullanım yeri için abonelik işlemi yapılacağı öngörülmektedir” diyen Demir şunları söyledi: “Abonelik işlemi için ilgili mevzuat kapsamında zorunlu olarak güvence bedeli (depozito) tahsil edilmektedir. Her bir kullanım yeri için zorunlu olarak tahsil edilen güvence bedeli, sabit bir bedel olmamakla birlikte kullanım yerinin veya tüketim noktasının elektrik projesindeki gücü ile kullanım amacına yani tarifesine göre belirlenen güvence bedeli birim fiyatının çarpımı ile hesaplanmaktadır. Ayrıca güvence bedeli birim fiyatları her yılın başında TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) değişim oranına göre yeniden belirlenmektedir. 2018 yılı birim fiyatları ile mesken tarifesindeki kullanım yerleri için minimum 118,50 TL, ticarethane tarifesindeki kullanım yerleri için minimum 336,50 TL güvence bedeli tutarı tahsil edilmektedir.

 

Faaliyet gösterdiğimiz illerin, İmar Barışı ile ilgili başvuru sayılarına göre yapılan sıralamada Türkiye genelinde ilk sıralarda yer alması sebebiyle, abonelik işlemleri esnasında müşteri ilişkileri merkezlerimizde yoğunluk, gecikme ve memnuniyetsizlik oluşmaması için çeşitli tedbirler alınarak müşterilerimize kolaylıklar sunulmuştur. Bu kapsamda, müşterilerimiz, web sitemizdeki (www.aydem.com ve www.gediz.com) Online Randevu sayfalarından ve 0850 800 0 186 numaralı iletişim merkezinden alacakları randevu ile işlemlerini sıra beklemeden gerçekleştirebilecek.

 

Abonelik işlemi için müşteri ilişkileri merkezlerimize gelen müşterilerimizin, işlem sürecini azaltmak adına abonelik işlemlerini iletişim merkezimizden de sürdürebilecek. İşlem süresince imzalama işlemi gibi herhangi bir fiziki eylem gerekli olması durumunu gözeterek, bulundukları müşteri ilişkileri merkezinden ayrılmamaları gerekecek. Ayrıca belirlenen müşteri ilişkileri merkezlerimizde hafta sonu cumartesi günleri de dâhil olmak üzere mesai saatleri dışında da abonelik işlemleri yapılmaya devam edilecek.”

HABER MERKEZİ

 

 

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web