Denizli 29°C
23 Eylül 2019 - Pazartesi

EL EMEĞİ GÖZ NURUYLA ZİYARET

2019-01-11 09:17:22 |
Gökhan Karaıslı
EL EMEĞİ GÖZ NURUYLA ZİYARET

18 yaş üzeri ruhsal, ağır engelli bireylere ücretsiz ve yatılı bakım hizmeti vermek üzere Tavas’ta açılan Özel Denizli Engelli Bakım Merkezi, meyvelerini vermeye başladı.

18 yaş üzeri ruhsal, ağır engelli bireylere ücretsiz ve yatılı bakım hizmeti vermek üzere Tavas’ta açılan Özel Denizli Engelli Bakım Merkezi, meyvelerini vermeye başladı.

 

Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle açılan kurslardan faydalanan engelliler yaptıkları el sanatları, çinicilik ve dekoratif ahşap süsleme işlerini her daim onları yalnız bırakmayan Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol’a hediye ettiler. Özel Denizli Engelli Bakım Merkezi 100 kişilik kapasiteye sahip olup 4.000 m2 kapalı alan ve 1.500 m2 bahçesi ile engelli bireylere yüksek standartlara sahip bir tesiste şu anda 45 kişiye hizmet vermektedir. Deneyimli kadrolarıyla engellilere hizmet vermeyi amaçladıklarını belirten, Engelli Bakım Merkezi Müdürü Psikolog Didem Tirçiçek, “Öncelikle bize bu yatırımı yapmamızda her türlü desteği sağlayan Tavas Belediye Başkanımız Turhan Veli Akyol’a çok teşekkür ediyoruz. Başkanımızın ‘Yatırımcı Dostu Tavas’ çağrısına kulak vererek yatırımımızı; bölgenin de coğrafi yapısı uygun olduğu için buraya yapmaya karar verdik. Engellilerimizi kilitli kapıların altından çıkararak onlara kendilerini daha iyi hissedecekleri alanlar oluşturduk. Binamızı baştan aşağıya engellilerimizin özel durumlarına göre iyileştirmeler yaparak onları güvence altına aldık. Deneyimli lisans ve ön lisans mezunu sağlık personellerimiz hastalarımızın düzenli takibini yapmakta, tedavilerini devam ettirmekte ve hastane işlemlerini yürütmekteyiz.

 

Psikologumuz ve diğer mesleki ve sağlık personellerimiz hastalarla görüşme ve terapi yapmaktadır. Aile görüşmeleri ve vaka toplantıları yapılmaktadır. Hastalarımıza ve hasta yakınlarımıza psikolojik destek verilmektedir. Hastalarımızın tıbbi tedavilerinin yanında, günlük kişisel bakımları, yaşamsal ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması profesyonel kadromuz tarafından yapılmaktadır. Hastalarımızı hastalık ve cinsiyetlerine göre farklı katlarda, uzman değerlendirmesi ile kişisel özelliklerine göre ayrı odalara yerleştirerek sıcak bir yuva anlayışıyla 7 gün 24 saat bakım ve rehabilitasyon hizmeti vermekteyiz. Binamızda; biri TS EN 81-70 Standartlarına uygun Engellilerin kullanımı için düzenlenmiş olmak üzere iki adet TSE’ den Yeşil etiket almış asansör mevcuttur.

 

Yatak Odalarımız, yönetmeliğin belirlediği en az 26 m2 kuralının 10 m2 daha üzerindedir. Hastalarımızın ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlenmiş binamızda; el işi, resim atölyeleri, TV salonları, dinlenme odaları, çok amaçlı salonlar mevcuttur. Engelli hastalarımızı topluma kazandırmak ve onlara daha iyi ortamlarda barınmalarını sağlamak için hastalarımızı merkezimize bekliyoruz” dedi.

Yapılan ziyaretten son derece mutlu olduğunu belirten Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, “Engelli merkezinin ilçemizde bulunması ve burada hizmet vermesi bizler için çok önemlidir. Büyükşehir yasasıyla birlikte kapanan belde belediyelerimizin atıl olmaması için elimizden geleni yaptık. Karahisar mahallemizde kapanan belde belediyemize ait modern binamızı engelli bakım merkezi olarak hizmete sunmak için birçok prosedürü kolaylaştırarak yetkili arkadaşlara yardımcı olduk. Topluma en faydalı hizmeti sunmak bizim öncelikli görevimizdir. Engellilerimiz kapalı kapılar ardına kapatılmasın istiyoruz. Şehrin gürültülü ve kirli havasına mahkûm olmasınlar istiyoruz. Merkezimiz 24 saat izlenmekte olup, her türlü tedbirler alınmıştır. Kurslarımız sayesinde engelli kardeşlerimiz her alanda kendilerini geliştirme imkânı buluyor. Bakım merkezi yetkililerimize ve halk eğitim müdürlüğümüze emekleri için teşekkür ediyorum.” dedi. HABER MERKEZİ


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web