Denizli 17°C
03 Aralık 2020 - Perşembe

e-kayıt=e-çile

2012-08-07 10:18:44 |
Haber Merkezi
e-kayıt=e-çile

4+4+4 zorunlu eğitim sisteminin hayata geçmesiyle birlikte bazı okullar ortaokul, bazıları da ilkokul olarak değiştirildi. Yeni sisteme göre okul çağına gelen her çocuk, e-kayıt sistemi..

 4+4+4 zorunlu eğitim sisteminin hayata geçmesiyle birlikte bazı okullar ortaokul, bazıları da ilkokul olarak değiştirildi. Yeni sisteme göre okul çağına gelen her çocuk, e-kayıt sistemi üzerinden 1. sınıfa otomatik olarak kaydedildi. E-kayıt sistemi, öğrenciyi Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres bilgilerine göre en yakın ilköğretim okuluna kaydediyor. Ancak bazı veliler, ikamet ettiği adrese yakın okul varken başka mahallelerdeki okullara yönlendirildiklerini söylüyor. Bazı veliler için çocuğunun eğitimi için istedikleri okula yakın yerlerde daire satın aldığını söyleyen Fesleğen Mahalle Muhtarı Semiha Aras, “Nüfus Müdürlüğü adres değişikliğini yapıyor, denetlemesi bize düşüyor” diye sitem etti.

  DAİRE SATIN ALAN VELİLER BİLE VAR Muhtarlıklar, veliler ve milli eğitim arasında kaldı. Çocuklarının iyi eğitim alması için iyi okullarda okutmak isteyen veliler, her türlü yolu deniyor.  Önceden, çocuklarını bir yakınının yanında kaldığını belirterek çocuklarını istedikleri okullara kayıt yaptıran veliler, yeni sisteme göre belirtilen adreste öğrencinin ailesiyle birlikte kalması şartı aranıyor. O nedenle ya aile, istedikleri okula yakın bir eve taşınmak, ya da bir yakının yanına taşınarak adres değişikliği yapıyor. Nüfus bunların adres değişikliğini yapıyor.  Veliler kiralık ev de bulamaz ise son çare kredi kullanarak ev satın alıyor.  Veliler çocuklarının eğitimi için her şeyi göze almış durumda.   MUHTARLAR VE EMNİYET VELİLERİN PEŞİNDE Adres değişikliği yapan aileler muhtarlar ve emniyet tarafından yakın takibe alınmış durumda. Nüfus Müdürlüğü, muhtarlara ve emniyete gönderdiği listelerin kontrol edilerek velilerin o adreste oturup oturmadığını tespit ettirdiğini söyleyen Semiha Aras, “Bazı velilerin sırf çocuklarının eğitimi için geldiğini biliyoruz. Ancak, sistem velilere yolsuzluğu zorluyor. Yapacak bir şey yok.  Biz burada oturuyoruz diyerek bizleri de ikna ediyorlar. Nüfus adres değişikliğini yapmış ise bende istenilen belgeyi vermek zorundayım” diyerek çaresizliğini belirtti.   “VELİLER İSYAN ETTİ” Muhtar Aras, her gün onlarca velinin muhtarlığa gelerek isyan ettiğini söyledi.  Aras, “Biri numarasız 54 sokak 4 caddeden oluşan Fesleğen Mahallesi’nde,  her sokak için ayrı bir okul verilmiş. Bir sokağımızın öğrencileri Çamlıktaki bir okula gönderilmiş. Bunu öğrenen veli bana geliyor. Veli, servise verecek parasının olmadığından yakınıyor. Bana sitem ediyor.  Biz muhtarlar da ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız.  E-kayıt sistemi çökmüş durumda” dedi.   “NE EV NE OKUL BULABİLDİK” Eşinin görevi nedeniyle Denizli’ye gelen Yasemin Hanımın iki çocuğu var. Biri 2012-2013 eğitim öğretim döneminde ortaokula gidecek.  Diğeri ise bu yıl ilkokula başlayacak.  Okula yakın bir ev kiralamak istiyor. Ancak bulamıyor. Bulduğu eve yakın okul olsun istiyor. O da mümkün değil. Yasemin Hanım, “Bazı okullar var, birinci sınıf öğrencilerinin kaydını yapmıyor.  Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız” diyerek çaresizliklerini dile getirdi.   “VATANDAŞIN İŞLEMİNİ YAPARIZ” İl Nüfus Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise, “Bize kendisine ait elektrik, su, doğalgaz faturası ile gelen veya elinde noter tasdikli kira sözleşmesi ile gelen vatandaşın işlemini yapmak zorundayız. Vatandaşın neden adres değişikliği yaptığını sorgulamak bizim işimiz değil”  denilerek, adres değişikliğini yapmak zorunda olduklarını ifade ettiler. 

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web