Denizli 22°C
17 Kasım 2019 - Pazar

DOĞRULARI SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

2019-04-06 08:38:54 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
DOĞRULARI SÖYLEMEYE  DEVAM EDECEĞİZ

Avukatlar Günü dolayısıyla Valilik önündeki Atatürk anıtına çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Baro Başkanı Müjdat İlhan, Kurulduğu günden bugüne Denizli Barosu olarak kimden ve ne zaman gelirse gelsin her türlü tehdit ve saldırının karşısında dimdik durduk. Dik durmaya ve doğruları savunmaya devam edeceğiz.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Baro Başkanı Müjdat İlhan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan Süzek ve çok sayıda avukat katıldı. Baro Başkanı Müjdat İlhan konuşmasında; “Vazgeçemeyeceğimiz temel hedefimiz her zaman Hukukun üstünlüğünü korumak ve insan haklarını savunmak olmuştur. Ne var ki; her yıl 5 Nisan gününde dile getirdiğimiz mesleki sorunlarımızın daha da artması demokrasinin temeli olan hukuka güvenin azalmasına neden olmaktadır. Hukuk devletinin temeli bağımsız yargı, bağımsız yargının istisnasız koşulu da savunmadır.  Her fırsatta ifade ettiğimiz üzere yargının bağımsızlığı, yargılama faaliyetinin adil olması bakımından hayati öneme sahip, vazgeçilmez bir nitelik arz etmektedir. Demokrasinin, hukuk devletinin ve bağımsız yargının varlığı ancak ve ancak avukatlarının etkinliğinin artırılması ile mümkündür. Adil bir yargılama için sadece bilgili, yetenekli, güvenilir hakimlere değil hukukun üstünlüğüne inanmış dürüst ve cesur avukatlara da ihtiyaç vardır. Çünkü savunma, demokrasinin, İnsan Haklarının ve Hukuk Devletinin en büyük güvencesidir. Meslek sorunlarına karşın, baroların ürettiği çözüm yollarının kabul görmediği bir ortamda hukuk devletinden bahsetmek inandırıcı değildir.

 

Ülkemiz için 'Yargı Reformu' kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bağımsız yargı, tarafsız adalet ilkeleri ve objektif ölçütlere aykırı düzenlemelerle nesnel bir yargı reformundan bahsedilemeyeceği gibi bugün öngörülen sisteme de hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokrasi denilemez. Toplumun vicdanını yaralamadan, evrensel hukuk normlarından ödün vermeden, kişilere ve bir takım zümrelere göre dizayn edilmemiş, günün koşul ve gerçekleri ile örtüşen bir reform; korkulanın aksine özgürlükleri artıracak, güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti'nin önünü açacaktır. Denizli Barosu olarak tüm yurttaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine saygı gösterilmesini isterken, mesleki sorunlarımızı da titizlikle takip edip ülkemizin içinde bulunduğu hassas günleri bir hukukçu bakışıyla süzgeçten geçirmeye devam edeceğiz. Hiçbir zaman toplumsal sorumluluktan kaçmadık, Denizli Barosu avukatları olarak sosyal sorumluluk projelerini bizzat üretip uygularken başta yaşadığımız kent olmak üzere tüm Türkiye' ye örnek projelerle hizmetler sunduk. Başta Avukatlık Kanunu' nun 76.ve 95.maddeleri olmak üzere yasaların Barolara yüklediği sorumlulukları ve verdiği hakları kullandık; kullanmaya devam edeceğiz” dedi. Abdullah GÖNÜLTAŞ


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web