Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma

Doğalgaz abonelerine tasarruf önerileri

2019-11-09 07:55:07 |
Haber Merkezi
Doğalgaz abonelerine tasarruf önerileri

Uzmanlar tarafından doğalgaz doğru kullanıldığında güvenli ve ekonomik bir yakıt türü olduğunu belirtiyor. Makine mühendisi Kemal Gülden, evlerde alınacak küçük önlemlerle yüzde 60 tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu söyledi.

Gelen zamlarla yüksek fatura ödemekten korkan tüketici nasıl tasarruf edebileceğini düşünüyor. Soğuk havaların hissedilmeye başlamasıyla birlikte yüksek fatura ödemekten kaçınan doğalgaz aboneleri, çareyi evin kullanılmayan odalarının peteğini kapatmakta buluyor. Vatandaşların evin bir odasını soğuk, diğerini sıcak tutarak tasarruf ve konforlu bir ısınma yapamayacağını belirten Makine mühendisi Kemal Gülden, bir odanın peteğini kapatıp diğer odayı ısıtarak tasarruf elde etmek mümkün olmadığı belirtti.

“YALITIM EN ÖNEMLİ TASARRUF KAYNAĞI”

Yüzde 20’e varan tasarruf önerileri hakkında bilgi veren Mühendis Gülden, doğalgazda ön önemli tasarrufun izolasyon olduğunu ifade etti. Gülden, “Doğalgaz tasarrufunu öncelikle izolasyon ile sağlayabiliriz. Örnek verecek olur olursak gece üşüdüğümüzde üzerimize battaniye örteriz, yine yetmezse yorgan örteriz. Evlerine aynı şekilde düşünebiliriz. Ne kadar izolasyon yaparsan o kadar enerji kaynağını korumuş olursunuz. Çatı, dış duvar yalıtımı ve çift camlı pencere sistemleriyle yaklaşık yüzde 20 tasarruf edilebilir. Yoğuşmalı cihazlar, standart cihazlara göre daha verimlidir. Tasarrufta önemli konulardan biri ise düzgün tesisat yapmaktır. Yani su akışlarının radyatöre geçişinin rahat olması gerekiyor. Aynı şekilde radyatör miktarı da önemli noktalardan biridir. Kombi alımlarında genel olarak kutularda bulunmayan ama ekstra sağlayabileceğimiz cihazlar da mevcuttur. Termostatik vanalar, oda termostatları gibi. Bu cihazlar fazla enerji kullanmamızı engeller. Her kış başında kombi bakımının düzenli olarak yaptırılması, mevcut problemlerin tespit edilmesi ve varsa onarılması, kombi arızalarından kaynaklı yüksek faturaları önlemenize yardımcı olur. Evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırmak yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur” dedi.

YAKIT KULLANIMINI ARTTIRAN UNSURLAR

Yakıt tüketimini arttıran unsurlardan bahseden Gülden, “İhtiyacınızdan daha büyük ya da daha küçük kapasiteli kombi almak doğal gazın verimli kullanılmasını engelleyebilir. Radyatörlerin üstünde ya da önünde perde, mobilya ya da mermer bulunması çamaşırları oda içerisinde kurutmak yakıt tüketimini artırır” ifadelerinde bulundu.

Kubilay Y. GERBOĞA – ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web