Denizli 27°C
16 Ekim 2019 - Çarşamba
DENİZLİ TİCARET ODASI İŞTİŞARE KURULU İŞBAŞI YAPTI

TİCARETİN A TAKIMI DTO’DA Denizli Ticaret Odası (DTO) Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplandı. Denizli ekonomisinin nabzını tutan farklı mesleklerden önemli isimleri bir araya getiren kurul, ilk toplantısında şehrin öncelikli gündemi ile tekstil, turizm, sağlık, eğitim, inşaat, enerji, otomotiv ve kablo gibi öncü sektörlerinin yanı sıra ihracatçılarla ilgili önemli konuları ele aldı. DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, “Yüksek İstişare Kurulumuz, kentimizin akil insanlarından oluşuyor. Kurulumuzun tavsiye kararları, atacağımız adımlarda bize yön vermekle kalmayacak, odamızın hizmet çıtasını da yükseltecektir.” dedi.

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yüksek İstişare Kurulu (YİK), DTO hizmet binası 5’inci kattaki salonda toplandı. Kısa bir ‘Hoş geldiniz’ konuşması yapan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, kurul üyelerini,Denizli Ticaret Odası ve Yüksek İstişare Kurulu hakkında bilgilendirdi. Başkan Erdoğan, “Yüksek İstişare Kurulumuz, 5174 Sayılı Kanun’la mevzuatımıza giren yeni bir yapıdır.Bu kurulun amacı, sektörlerimiz ile ilgili konuları istişare etmek, şehrimiz ile ilgili konularda görüş ve öneriler oluşturmak, kurulumuzun buradan hareketle oluşturacağı tavsiyelerini ilgili mercilere iletmektir.” dedi.

Denizli Ticaret Odası’nın 17 bin 108 üyeye ulaştığını ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 5 Yıldızlı A Sınıfı Akredite odası olduğunu da hatırlatan Başkan Erdoğan, “Kurumsal yapımızın birimlerinin yanında odamızın bünyesinde faaliyet gösteren iş ve ticaret geliştirme merkezlerimiz de var. Bunlar arasında Kredi Garanti Fonu,Avrupa Birliği İş Geliştirme ve Danışma Merkezi,Ticaret Sicil Müdürlüğü,İhracat Destek Ofisi,KOSGEB Temsilcilik Ofisi,İŞKUROfisi,Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi EBİC-EGE,Moda ve Tasarım Eğitim Merkezi ile Robotik Kodlama Eğitim Merkezi bulunuyor.” diye konuştu.

 

ERDOĞAN: “TİCARİ HAYATA KATKI SAĞLAYACAK

İŞLER YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

 

Başkan Erdoğan, göreve geldikleri günden itibaren şehirdeki ticari hayata katkı sağlayacak işler yapmaya çalıştıklarını da vurguladı. Erdoğan, “Denizli’miz açısından son zamanlarda önemli gördüğümüz Avrupa Birliği tarafından fonlanan hibe projemizle, tekstil sektörümüze katkı sağladık. 5 milyon Avro’luk bütçesinin yüzde yüzü hibeli Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizi faaliyete geçirdik. Bu projemiz için hazırladığımızDenizli Organize Sanayi Bölgemizdeki 1000 metrekarelik kapalı alanda faaliyetimize başlayacağız. Bunun öncesinde ısı, su ve ses yalıtım kursları düzenledik. Başta kadınlarımız olmak üzere çok sayıda vatandaşımızı mesleki eğitimden geçirdik. Abalıoğlu Meslek Lisesi’nde kurduğumuz atölyemizdeki kaynakçılık eğitimlerimiz de bunlardan biriydi. Bu sayede, insanımız nitelikli iş gücü haline geldi.Yasal zorunluluk getirilen ticari faaliyetlerde, üyelerimizi eğitime tabi tutarak mesleki yeterlilik belgelerini verdik; veriyoruz. Belgelendirme çalışmalarımıza ilk etaptaİkinci El Araç Alım Satımı veGayrimenkul Müşavirliği ile başladık.Göreve geldiğimiz günden bu yana girişimcilik eğitimlerimiz ile 2650kişiye eğitim verdik; bunlardan 330’unun KOSGEB desteğiyle kendi işini kurmasını sağladık. Ayrıca, üyelerimize katkı olsun diye, şehrimizdeki özel hastaneler ile indirim antlaşmaları imzaladık. Öte yandan, özel üniversite ve özel eğitim kurumlarıyla da indirim sağlamaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz.Üyelerimize özel indirimli akaryakıt temini için firmalar ile yaptığımız görüşmelerimizi sonuçlandırmak üzereyiz. Yurt içi kargo taşıma hizmetlerinde, üyelerimize özel indirim sağlamak için de çalışma başlattık.Şehrimizdeki inşaat stokunu ekonomimize kazandırmak için bankalar ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, özel bir kampanya başlatmış bulunmaktayız.” dedi.

 

ERDOĞAN: “DTO,

‘TEK DURAK OFİS’ HALİNE GELDİ”

 

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Ticaret Odası olarak üyelerini yurt içi ve yurt dışı fuarlara götürdüklerini de hatırlattı. Başkan Erdoğan, “Bu sayede,üyelerimizin mesleklerindeki gelişmeler ile yeni ürünleri yerinde görüp yakından takip etmelerini ve daha donanımlı hale gelmelerini, böylelikle desektörlerimizin rekabet gücünü artırmaya çalışıyoruz. Odamızın kaynaklarının tamamını üyelerimizin kullanımına açarak, son 2 yılda Nefes Kredisi olarak 168 milyon TL’lik finans ve destek oluşumuna öncülük ettik. Odamız, 7/24 online çalışmaktadır… Belge hizmetlerimizin üçte ikisi, tahsilatımızın yüzde 53’ü, online gerçekleştirilmektedir. Şirket kuruluşlarında, odamız ‘Tek Durak Ofis’olarak hizmet vermektedir. Üyelerimiz, tüm işlemlerini artık hiçbir yere gitmeden bizde yaptırabilmektedir. Harç bedelleri, ilan bedelleri ile rekabet kurumu payı, odamızda tahsil edilmektedir. Kayıt sonrası maliye ve sigorta bildirimleri, online olarak odamızca yapılmaktadır. Şirket kuruluşlarında daha önce noterlerde yapılan tüm işlemler, artık odamızda bitirilebilmektedir.” diye konuştu.

 

DTO Başkanı Erdoğan, sözlerini,Yüksek İstişare Kurulu’nun şehir adına önemli bir sorumluluğu üstlendiğini; eğitimi, iş ve mesleki tecrübesiyle bunun hakkını vererek, güzel işlere imza atacağına inandığını dile getirerek tamamladı. “Yaşça daha genç isimlerin dinamizmi ile daha tecrübeli isimlerin rehberliğini bir araya getirerek, yeni bir sinerji oluşturmaya çalıştık.” diyen BaşkanErdoğan, kurul üyelerine kolaylık ve başarı diledi.

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web