Denizli 28°C
23 Nisan 2018 - Pazartesi

DENİZLİ TEK YÜREK

2017-07-17 07:09:43 |
Haber Merkezi
DENİZLİ TEK YÜREK

15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda yapıldı. Binlerce Denizlili darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle demokrasi nöbetinde bir araya gelerek tek yürek oldu. Törende uzun süren protokol konuşmaları yüzünden bazı vatandaşların meydandan ayrıldığı da görüldü. Kimi küçük çocuklar ise aileleri ile birlikte sabaha kadar nöbet tuttu.

Demokrasi şehitlerini anmak için Tüm yurtta olduğu gibi Denizli’de de etkinlikler düzenlendi.  15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişiminin yıldönümünde Denizlililer Delikliçınar Demokrasi ve Şehitler meydanına akın etti. Vatandaşlar meydana girerken sıkı denetimden geçti. Meydanı dolduran vatandaşlar sıkı aramadan sonra alana girdi. Meydanda kurulan çadırlarda vatandaşlara ikramlar sunuldu.  Etkinlikler saat 21.00’de Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı tarafından Türk Tasavvuf Musikisi Konseriyle start aldı.

 

CUMHURBAŞKANININ SEÇİM MÜZİKLERİNİ ÇALDILAR

 

Binlerce Denizlilinin katıldığı törende ilk sürprizi Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı yaptı. Tasavvuf konserinin ardından sahneye çıkan mehteran takımı, bir anda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim müziklerini çalmaya başladı. İlk başta biraz duraksayan vatandaşlar daha sonra müziklere eşlik etti.

 

CUMHURBAŞKANINA BAĞLANTI

 

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan İstanbul Şehitler köprüsünde konuşması sine vizyonda Denizlililere gösterildi. Gece 00.13' sularında tüm camilerde salalar okundu. Sala okunmadan önce sahneye ilk çıkan Ak Parti İl Başkanı Necip Filiz oldu. Filiz, darbe girişimi günü şehir dışındayken Denizli’de nasıl örgütlendiklerini anlattı.

 

ESARETİ ASLA KABUL ETMEYİZ

 

Filiz’in ardından sahneye Ak Parti Denizli Kurucu Başkanı Mehmet Yüksektepe ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan çıktı. Bu ikilinin ardından sahneye çıkıp konuşma yapan ise 15 Temmuz 2016’de Denizli’de ilk sokağa çıkan kişiler arasında yer alan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan oldu. Zolan, Türk milletinin hiçbir esareti kabul etmeyeceğini söyledi. Zolan, "Çünkü biz o gün biliyorduk ki, o hainler asker kılığına girmiş olan hainler başka ülkelerin maşası olan o hainler, ülkemi paramparça etmek istiyordu. Bugün, eğer onlar başarılı olsaydı, ne bu ay yıldızlı bayrağımız kalacaktı, ne Türkiye Cumhuriyeti diye bir isim kalacaktı. Ülkemiz, toprağımız, paramparça olacaktı. Allahlıma sonsuz şükürler olsun, inananlar, haklı olanlar galip geldi" dedi.

 

CUMHURBAŞKANINA VERİLMİŞTİ AMA…

 

15 Mayıs 1915'te  Denizli Müftüsü  Ahmet Hulusi Efendi'nin Milli Mücadele'yi başlattığı yürüyüştü taşıdığı 102 yıllık  Denizli Sancağı'nı platforma getirten Zolan, "Bir yıl önce çıkan sancağımız burada. Allah'ım bu sancağımızı ve bayrağımızı inşallah ilelebet var etsin" dedi. Zolan’ın bayrağı getirmesi akıllara ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Denizli’ye ziyareti sırasında kendisine verilen Osmanlı Sancağına çevrildi. O sancak ile bu sancak arasında herhangi bir bağlantı var mı yok mu iddiasına belediyenin önümüzdeki günlerde resmi açıklama yapması bekleniyor.

 

ÇARDAK’DA KAHRAMANLIK DESTANI

 

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin ise, bir yıl önce Çardak’ta Denizli’nin kahramanlık destanı yazdığını, 580 komandonun Ankara’ya gönderilmesini engellediklerini söyleyerek,  "Heyecanlıyız, çünkü tam bir yıl önce Denizli’de bu saatlerde burada binler, on binler, darbeye hayır sloganları atıyordu. İhanet şebekesine karşı Denizli halkı Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi yine dimdik ayakta durdu. Ülkeyi parçalamak ve birilerine peşkeş çekmek istiyorlardı. Ne yazık ki, 40 yıl bu ülkenin koynunda bir yılan beslemişiz ve bu yılan geldi, döndü kendi halkını ve devletini sokmaya çalıştı. Ama bu millet uyandı" dedi.

 

İLK KEZ HALKA KONUŞTU

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Ankara’daki törenlere katılması yüzünden onun yerine eşi Ayşen Zeybekci konuşma yaptı. Heyecanlı ve duygusal olduğu görülen Zeybekci, o gece neler yaşadıklarını vatandaşlarla paylaştı. Zeybekci, "O gece 250 canı bu vatana feda ettik. O gün  Ankara sokakları kan içindeydi. Kan kokusu içindeydi. Şükür ki, kanlarını boşa akıtmadılar. O gün şu al bayrağın üzerindeki kan,  onların kanıyla daha bir anlam kazandı. Bu vatanın bölünmez bütünlüğünün sağlanacağını ve ilelebet bütün kalacağının teminatını o gün biz şehitlerle bütün dünyaya bir kez daha kanıtladık" diye konuştu.

 

BAŞINDAN GEÇENİ ANLATTI

 

Denizli Valisi Hasan Karahan ise, 15 Temmuz'un milletin kaderinde bir milat olduğunu belirterek, "15 Temmuz bu milletin kaderinde bir milat, bir dönüm noktası. Millet kaderine hakim olduğunu, milli iradenin üstünde bir irade tanımadığını, Cumhurbaşkanını kendinin seçeceğini, hükümeti kendinin seçeceğini, beğenmezse de kendisi indireceğini bütün cihana gösterdi. Milletin iradesinin üzerinde irade yok. Bu millet ancak Allah'ın huzurunda secdeye kapanır, onun dışında tankın, topun, merminin önünde secdeye kapanmaz" dedi.

 

Konuşmaların ardından tüm protokol üyeleri ellerinde bayraklarla meydanda toplanan vatandaşları selamladı. Şehitler için Kuran-ı Kerim okunmasının ardından,  Denizli Müftüsü Mehmet Aşık, dua ettirdi. Etkinlikler sabah namazına kadar sürdü.

 

İDAM İSTEDİLER

 

Tören alanında bir yandan konuşmalar devam ederken bir yandan da bazı vatandaşlar tek bir ağızdan slogan atarak idam istediler.

 

UYKUYA DAYANDILAR

 

Tören alanını en çok renklendirenler ise yine çocuklar oldu. Beşikte olanı da vardı biraz büyümüş olanı da. Hepsi gecenin geç saatlerine kadar aileleri ile birlikte uykuya dayanarak nöbet tutmaya çalıştı. Bunu kimisi başardı ama kimileri uykuya yenildi.


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web